Spółki handlowe czeka gruntowna modernizacja

Michał Romanowski
rozwiń więcej
Zmiany, jakie zachodzą w europejskim prawie spółek, wymuszą gruntowną przebudowę naszego systemu prawa. Zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe i nie ma znaczenia, że polski kodeks spółek handlowych został uchwalony dopiero kilka lat temu.


W ostatnim czasie można zaobserwować szczególną aktywność europejskiego ustawodawcy w zakresie zmian w europejskim prawie spółek. Przedmiotem jego zainteresowania są w szczególności następujące obszary: harmonizacja prawa materialnego prawa spółek, swoboda osiedlania się oraz łączenia się spółek w ramach państw członkowskich oraz ponadnarodowe typy spółek. Jesteśmy świadkami rewolucji w prawie spółek dokonującej się na poziomie Unii Europejskiej, która dotyka także Polski jako państwa członkowskiego. Doniosłe znaczenie miało tu orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a w szczególności dotyczące swobody przyznawanej przedsiębiorcom w zakresie wyboru systemu prawnego, któremu będą podlegać zawiązywane przez nich spółki, a także spółki powstające w wyniku procesów określanych transgranicznym łączeniem (sprawa Centros, Überseering, Inspire Art., Sevic). Nowym otwarciem stał się także przyjęty przez Komisję Europejską w 2003 roku. Plan modernizacji prawa spółek i poprawy ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej stanowiący kontynuację propozycji Grupy Ekspertów sformułowanych w 2002 roku. Ponadto impulsem do zmian w prawie spółek jest międzynarodowa dyskusja poświęcona zasadom ładu korporacyjnego w publicznych spółkach akcyjnych. Te wszystkie elementy powodują, że prawnicy zaczynają mówić wspólnym językiem, przy wszystkich dzielących ich różnicach wynikających z różnych tradycji prawnych, tak jak dzieje się to w świecie finansów. Należy podkreślić, że proces wspólnej komunikacji prawników jest już nie tylko cechą charakterystyczną dla grupy entuzjastów zajmujących się prawem porównawczym (komparatystyką prawniczą), ale staje się naturalnym elementem tworzenia wspólnej, europejskiej kultury prawnej opartej na swoistego rodzaju eklektyzmie tradycji prawnych.

 


Należy więc spodziewać się, że rewolucja, którą obserwujemy w europejskim prawie spółek, wymusi nowe otwarcie w polskim prawie spółek. Polska nieuchronnie stanie przed koniecznością rozpoczęcia dyskusji na temat przewartościowania wielu utrwalonych konstrukcji polskiego prawa spółek, a co się z tym wiąże, głębokiej modernizacji polskiego prawa spółek. Zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe przez odwołanie się do argumentu, że nowy kodeks spółek handlowych został uchwalony zaledwie kilka lat temu. Nowe otwarcie w europejskim prawie spółek nastąpiło bowiem już po uchwaleniu polskiego kodeksu. Przewartościowania w polskim prawie spółek będą wymuszane dyrektywami Unii Europejskiej, a częściowo konkurencją krajowych systemów prawa spółek wobec zapowiadanego przez Komisję Europejską radykalnego uproszczenia europejskiego prawa spółek. Ilustrują to bardzo dobrze dwa ostatnie przykłady, jakimi są Dziesiąta Dyrektywa w sprawie transgranicznego łączenia się spółek z 26 października 2005 r. (2005/56/WE) oraz Dyrektywa z 6 października 2006 r. (2006/68/WE), zmieniająca Drugą Dyrektywę (77/91/EWG) w sprawie tworzenia spółek akcyjnych i utrzymywania oraz zmian wysokości ich kapitału. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała już dwie obszerne nowelizacje kodeksu spółek handlowych, których celem jest implementacja tych dyrektyw.


prof. dr hab. MICHAŁ ROMANOWSKI

Kancelaria Romanowski i Wspólnicy, przewodniczący zespołu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego ds. zmian w prawie spółek

 
 
 
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...