Zawyżenie straty to przestępstwo

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Przedsiębiorca, który w wyniku zawyżenia straty zapłaci za mało podatku, może zostać ukarany za dwa przestępstwa.


Zaniżenie straty podatkowej nie spowoduje konsekwencji dla przedsiębiorcy w postaci nałożenia na niego kary wynikającej z kodeksu karnego skarbowego. Podatnik, który pomyli się na swoją niekorzyść, co najwyżej zapłaci za dużo podatku. Inaczej będzie w sytuacji zawyżenia straty. Wtedy w grę wchodzą kary za przestępstwa skarbowe. Niekiedy podatnik odpowie za więcej niż jedno przestępstwo.


Zawyżenie straty podatkowej w wyniku podania np. błędnych danych w deklaracji może doprowadzić do uszczuplenia podatku lub też narażenia na takie uszczuplenie (do uszczuplenia może dojść wskutek wykorzystania zawyżonej straty do pomniejszenia dochodu w kolejnych latach). Na ten aspekt zwrócił uwagę Michał Roszkowski, starszy konsultant w Accreo Taxand, który podkreślił, że taka sytuacja powoduje zastosowanie art. 56 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym zagrożone karą jest uszczuplenie podatku poprzez m.in. podawanie nieprawdy w deklaracji, a zatem również wykazywanie niewłaściwej wysokości straty.


- Należy jednak wziąć pod uwagę, że taka sytuacja może również wynikać z nierzetelnie prowadzonych ksiąg, co jest traktowane w kodeksie karnym skarbowym jako inny (odmienny) czyn i oddzielnie karany w art. 61 k.k.s. W konsekwencji może zostać stwierdzony zbieg dwóch oddzielnych przestępstw i wymierzona kara łączna w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy z uwzględnieniem istniejących górnych ograniczeń dla każdego rodzaju kary. Oczywiście w każdym przypadku, aby pociągnąć podmiot do odpowiedzialności karnej skarbowej za przestępstwo, trzeba udowodnić, że rozpatrywana nierzetelność była wynikiem jego świadomych działań - argumentował Michał Roszkowski.


Zdaniem Macieja Hadasa, starszego konsultanta w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zawyżenie straty może być również skutkiem oszustwa podatkowego. Najczęściej podatnik wypełnia deklarację nie mając zamiaru uszczuplenia należnego podatku.


- Pomyłka podatnika w prawnej kwalifikacji wydatków do odliczenia nie może oznaczać, że doszło do popełnienia przestępstwa z art. 56 k.k.s., co potwierdził wyrok TK z 12 września 2005 r. (sygn. SK 13/05) - wskazał Maciej Hadas.


Dodał, że ustalenie narażonego na uszczuplenie podatku w związku z zawyżeniem straty będzie wynikało z obliczenia podatku, jaki podatnik zapłaciłby w przypadku wyłączenia z kosztów tych wydatków, które w sposób nieuzasadniony zostały do tych kosztów wliczone.


- Jeżeli mimo takiego wyłączenia podatnik i tak wykazałby stratę w deklaracji, nie ma mowy o przestępstwie, bo nie było narażenia podatku na uszczuplenie. Tylko w przypadku skorzystania z prawa do pomniejszenia przychodu o tę stratę w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych może powstać ewentualnie podstawa do odpowiedzialności karnej skarbowej - tłumaczył ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

od 31,2 do 12 480
złotych może wynosić kara za przestępstwo skarbowe


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...