Dowód osobisty przez telefon

Każdy, kto posiada stary dowód osobisty, powinien złożyć wniosek o wydanie nowego. Osoby niepełnosprawne będą mogły telefonicznie poprosić o wizytę urzędnika w domu.
Od początku przyszłego roku ważne będą tylko plastikowe dowody. Jeśli ze względu na chorobę albo inną niedającą się pokonać przeszkodę nie możemy osobiście przyjść do urzędu, i tak będziemy mogli wymienić dokument. Jak zapewniają pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mimo wymogu osobistego złożenia wniosku, osoby niepełnosprawne mogą dokonać tej czynności w miejscu pobytu. Wynika to z kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). Trzeba wykonać telefon do swojego urzędu miasta, gminy lub dzielnicy. Wtedy można umówić się z urzędnikiem na wizytę w domu.

 

Wniosków coraz więcej

Jak mówi Paweł Dłutek, specjalista w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich warszawskiej dzielnicy Mokotów, zwykle od momentu telefonu do wizyty urzędnika mija około tygodnia.

- Miesięcznie otrzymujemy od 300 do 350 takich zgłoszeń - mówi Dłutek.

- Niepełnosprawni, którzy są w stanie sami przyjść do urzędu, są obsługiwani na parterze bez kolejki. Dziennie jest to około 70 osób. Pojawiają się jednak utrudnienia związane z rosnącą liczbą wniosków. Uderzają one również w niepełnosprawnych.

- Przekazywaniem dokumentów osobom niepełnosprawnym zajmuje się w tym miesiącu tylko jedna osoba. Od września zatrudnimy dodatkowe trzy - zapewnia Paweł Dłutek. Jeden urzędnik dziennie odwiedza od 10 do 12 osób.

Spóźnialskich czeka kara

Wydanie dowodu kosztuje 30 złotych i w zasadzie również niepełnosprawni muszą wydać tę kwotę. Opłaty nie pobiera się jednak od osób przebywających w domach opieki społecznej.

Ci, którzy złożą wniosek do końca roku, ale nie otrzymają dokumentu na czas, nie będą traktowani jak sprawcy wykroczenia. Będą jednak mieli kłopoty z załatwieniem codziennych spraw. Osobom, które uchylą się od obowiązku wymiany dowodu, grozi kara grzywny - od 20 zł do 5 tys. złotych albo kara ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Tomasz Augustyniak

tomasz.augustyniak@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...