Nie będzie dotacji dla nierentownych firm

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Zakłady pracy chronionej, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej, nie otrzymają dopłat z tytułu ochrony miejsc pracy niepełnosprawnych.


ZMIANA PRAWA


Aby otrzymać pożyczkę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zakłady pracy chronionej nie będą już musiały posiadać statusu ZPChr przez trzy lata. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy udzielaniu zakładom pracy chronionej pomocy finansowej ze środków PFRON.


Pożyczka przysługiwać ma, tak jak obecnie, na ochronę miejsc pracy osób niepełnosprawnych. W porównaniu z dotychczasowymi przepisami pracodawcy z chronionego rynku pracy nie będą mogli już jednak otrzymać wsparcia, jeśli znajdą się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie pożyczki z PFRON jednostki samorządu województwa sprawdzą bowiem kondycję finansową starającego się o nią pracodawcy. Oceniana będzie m.in. jego płynność finansowa, wartość majątku trwałego i możliwości produkcyjne. Dodatkowo prowadzący ZPChr będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie zalega z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON.


- Sądzę, że to sprawiedliwa zmiana, bo zakłady pracy chronionej często korzystały z pożyczki, gdy w wyniku złych decyzji popadały w kłopoty finansowe. Nie powinno się nagradzać źle funkcjonujących firm, bo to demotywuje do lepszego działania - tłumaczy Piotr Ambroziak z firmy SK-Della, która zatrudnia osoby niepełnosprawne.


Pracodawcy prowadzący ZPChr nadal będą mogli starać się o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, pod warunkiem ich wykorzystania na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną niepełnosprawnych. Otrzymają takie dopłaty, jeśli podpisali umowy kredytowe z bankiem (lub objęli zobowiązanie z tytułu kredytu w formie umowy o przejęcie długu) i nie zalegają z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON. Zgodnie z projektem rozporządzenia fundusz nie dofinansuje jednak m.in. kredytów na zakup nieruchomości, samochodów osobowych i inwestycji pod wynajem. Dopłaty do kredytów będą udzielane maksymalnie na 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż do końca danego roku kalendarzowego.


Zarówno udzielenie pożyczki, jak i dofinansowania do spłaty kredytu zostaną objęte zasadą pomocy de minimis, określoną w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379). Warunkiem uznania konkretnego wsparcia za pomoc de minimis jest m.in. uzyskanie specjalnego zaświadczenia wydawanego przez podmiot udzielający takiego wsparcia.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...