Przedsiębiorstwa wnoszą mniej odwołań

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Spada konkurencyjność przetargów publicznych, zwłaszcza w branży robót budowlanych. Zmienione przepisy wyeliminowały pieniactwo wykonawców.


W ostatnim roku nastąpiło definitywne ukrócenie pieniactwa wykonawców. Wyraźnym znakiem tego jest zmniejszająca się liczba odwołań. W 2006 roku wpłynęło ich niewiele ponad 3 tys., a więc w stosunku do roku 2005 o ponad 1 tysiąc mniej. Stan ten utrzymuje się także w pierwszym półroczu roku bieżącego, kiedy złożono niewiele ponad 800 odwołań. Są to efekty nowelizacji z 2005 roku, przede wszystkim koncentracji postępowań protestacyjno-odwoławczych oraz wprowadzenia stałego terminu na ich wnoszenie - podsumowuje Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.


Nadal więcej wygrywa


W ostatnich latach liczba odwołań uwzględnianych wzrastała szybciej niż liczba odwołań oddalanych, jednak w ubiegłym roku tendencja ta wyhamowała. Oznacza to, że coraz częściej arbitrzy przyznawali rację zamawiającym. Najczęściej odwołania składane były w przetargach na roboty budowlane (35,65 proc.). Wykonawcy zwykle zarzucali zamawiającym naruszenie zasady uczciwej konkurencji.


Średni czas rozpatrywania sprawy w 2006 roku wynosił 11 dni. Wynik ten poprawił się w porównaniu z latami poprzednimi o dwa dni. Do ograniczenia przewlekłości postępowań przyczyniła się możliwość przyłączania się wykonawców do toczącego się postępowania odwoławczego oraz możliwość kierowania przez prezesa UZP kilku odwołań do rozpatrzenia przez jeden zespół arbitrów. W 2006 roku zmalała ogólna liczba skarg wnoszonych na orzeczenia arbitrów. Podobnie jak w roku 2004 i 2005, najwięcej skarg trafiło do Sądu Okręgowego w Warszawie - 26,41 proc.; natomiast 50 proc. wszystkich skarg trafiło do pięciu sądów okręgowych (Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Gdańsk).


Zmalała konkurencyjność


- Niepokojące jest to, że maleje średnia liczba ofert składanych podczas jednego postępowania. Jest to szczególnie wyraźne w stosunku do 2005 roku. Jeżeli wówczas średnio na jeden przetarg trafiało 4,4 oferty, to w 2006 roku składano tylko 3,6 oferty. Nastąpił więc spadek o ponad 1 proc., co świadczy o spadku konkurencyjności postępowań o zamówienia publiczne - uważa Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.


Ocenia się, że spadek ten wynika z tego, że coraz częściej dochodzi do składania ofert wspólnych.


Najbardziej konkurencyjne w 2006 roku były przetargi na dostawy, gdzie średnio składano ponad cztery oferty, natomiast najmniej ofert składano na roboty budowlane - średnio 3,2 oferty. Bardzo dużo było przetargów, w których wykonawcy składali tylko jedną ofertę niepodlegającą odrzuceniu (aż 34 proc.) lub dwie oferty (20 proc.).


Odwołania w przetargach publicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...