Pracodawca chętniej zapłaci za abonament medyczny

Dominika Sikora
rozwiń więcej
Możliwość zakupu świadczeń medycznych z funduszy socjalnych zwiększyłaby zainteresowanie również małych firm tzw. abonamentami.


Konfederacja Pracodawców Polskich jeszcze w tym tygodniu ma przesłać do premiera list, w którym przedstawi plan KPP dotyczący naprawy sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Jedną z propozycji konfederacji jest umożliwienie zakupu świadczeń medycznych dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, który jest tworzony przez pracodawców.


Zdaniem Michała Kamińskiego, eksperta ds. ochrony zdrowia w KPP, obowiązkowe odpisy na pracowniczy fundusz socjalny wynoszą corocznie około 8 mld zł. Z pieniędzy tych pracodawca, w miarę swoich możliwości, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników.


- Obecnie firma może zrefundować załodze koszty tzw. wakacji pod gruszą, ale nie może z funduszu socjalnego zapewnić opieki medycznej - dodaje Michał Kamiński.


Zdaniem pracodawców zdecydowanie bardziej atrakcyjną formą związania pracownika z firmą jest zapewnienie mu abonamentu medycznego. O ile jednak firmy większe, zwłaszcza w dużych miastach, chętnie płacą za opiekę zdrowotną dla swoich pracowników, o tyle pracodawców zatrudniających mniej osób nie stać na to, mimo że od początku tego roku mają oni możliwość odliczenia kosztów wykupionych pakietów medycznych od podatku. Najczęściej więc firmy zapewniają swoim pracownikom bezpłatny dostęp tylko do badań wstępnych i okresowych, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 125, poz. 1317).


Krzysztof Tuczapski, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, uważa, że nawet 2 mld zł z funduszy socjalnych mogłoby trafić do systemu opieki zdrowotnej.


- Pracownik miałby zapewniony dostęp nie tyko do badań związanych z jego przyjęciem do pracy czy z wykonywanymi obowiązkami, ale również do usług specjalistycznych - dodaje Krzysztof Tuczapski.


DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...