Promotorzy nie ocenią wniosków o dotacje

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Już wiadomo, jak będzie wyglądał system oceny wniosków przedsiębiorców o dotacje z funduszy unijnych. Zapowiadano ułatwienia, a są kosmetyczne zmiany.


Promotorzy nie będą oceniali wniosków złożonych przez przedsiębiorców i zajmą się tylko udzielaniem informacji o funduszach unijnych - wynika z zasad składania przez przedsiębiorców projektów w konkursach o pieniądze z Unii, do których dotarła GP.


Działający przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i wynagradzani z funduszy unijnych promotorzy mieli być pierwszymi, do których zgłaszałaby się firma zainteresowana pozyskaniem wsparcia. Ich powołanie było zapowiadane od kilku miesięcy. Mieli pomagać w przygotowaniu wniosku oraz wstępnie oceniać projekt pod kątem szans na dotację. Przedsiębiorcy nie traciliby czasu i pieniędzy na startowanie w konkursach o unijne środki, jeśli z góry nie mieliby na nie szans. Promotorzy mieli być bliżej firm, co miało zagwarantować lepszą i szybszą współpracę z urzędami.


Tak się nie stanie. Promotorzy nie poprowadzą przedsiębiorców za rękę i zajmą się tylko informowaniemo możliwościach, jakie dają fundusze unijne.


Informacje GP potwierdza Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego.


- Promotorzy nie będą brali udziału w ocenie projektów, bo naruszałoby to zasadę równych szans wszystkich przedsiębiorców biorących udział w konkursie. Zgodnie z przyjętymi zasadami, każdą decyzję o możliwości udzielania wsparcia musi wydać organ będący częścią systemu wykorzystania środków unijnych - tłumaczy.


Dodaje, że kolejny powód to brak możliwości narzucenia na firmy obowiązku korzystania z usług promotorów. Z przyjętego rozwiązania wynika, że przedsiębiorca będzie mógł ominąć promotora i złożyć wniosek od razu do PARP.


To rozczarowuje szczególnie małe firmy, których nie stać na firmy doradcze. Zwraca na to uwagę Ewa Fedor, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Jej zdaniem, promotorzy będą pełnić taką samą funkcję jak obecnie doradcy punktów konsultacyjnych przy regionalnych jednostkach finansowanych przez PARP.


- To za mało w stosunku do oczekiwań przedsiębiorców - podkreśla ekspert.


Dodaje, że lepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z promotorów przez PARP i stworzenie ich sieci przy urzędach marszałkowskich. To właśnie one będą miały środki unijne na dotacje dla małych firm. Bo dotacje na inwestycje z centralnego Programu Innowacyjna Gospodarka trafią na projekty o wartości co najmniej 2 mln euro.


Małe kompetencję promotorów to nie koniec niespodzianek. Kolejna, to brak możliwości składania wniosków przez internet, czego chciał PARP. Wnioski o dotacje będą musiały być złożone w formie papierowej lub też przy zastosowaniu kosztownego podpisu elektronicznego.


Jak podkreśla Tomasz Nowakowski, utrzymana zostanie zasada, że załączniki do wniosku (np. pozwolenia na budowę) trzeba będzie dostarczyć przy podpisaniu umowy o przyznaniu dotacji. Natomiast sama fiszka, czyli krótki opis projektu, nie wystarczy do przebrnięcia przez cały konkurs. W jego drugiej fazie firmy będą musiały dołączyć do niej biznesplan.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W latach 2007-2013 przedsiębiorcy dostaną na różne formy inwestycji 8,2 mld euro w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Większość tych środków będzie w dyspozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Prawie 1,5 mld euro zostanie z nich przeznaczone na bezpośrednie dotacje do inwestycji. Mniejsze firmy będą mogły pozyskać dotacje z regionalnych programów operacyjnych.


Cztery kroki przedsiębiorcy w drodze po unijne pieniądze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...