Przywileje dla upoważnionego przedsiębiorcy

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Od 2008 roku w ramach Unii Europejskiej zostanie wprowadzona instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorcom z takim statusem będą przysługiwać pewne przywileje.


NOWE PRAWO


Od 1 stycznia 2008 r. wejdą w życie zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej. Jak wyjaśniła nam Monika Michasiewicz-Krzątała, konsultant w zespole cła i akcyzy firmy Deloitte, nowe regulacje UE wprowadzą instytucję upoważnionego przedsiębiorcy (ang. Authorized Economic Operator - AEO). Ich celem jest podwyższenie bezpieczeństwa w handlu międzynarodowym przy jednoczesnym uproszczeniu procedur celnych.


- Uzyskaniem statusu AEO powinna być zainteresowana każda firma uczestnicząca w międzynarodowym łańcuchu dostaw. Dotyczy to zarówno producentów, jak i przewoźników, spedytorów, agencji celnych, importerów i eksporterów. Status upoważnionego przedsiębiorcy będzie udokumentowany świadectwem AEO wydanym przez organy celne i rozpoznawanym we wszystkich krajach UE - tłumaczyła Monika Michasiewicz-Krzątała.


Dodała również, że z pewnością w pierwszej kolejności o świadectwo AEO występować będą korporacje międzynarodowe oraz agencje celne i przewoźnicy.


- Dla pierwszej grupy będzie to kwestia prestiżu. Firmy posiadające status AEO będą postrzegane jako solidne i bezpieczne w UE i poza jej granicami. Będzie zależało im także na uprzywilejowanym traktowaniu w warunkach zaostrzonej ujednoliconej analizy ryzyka odnoszącej się do obrotu towarowego na świecie. Agencjom celnym i spedytorom oraz ich klientom będzie zależało na ułatwieniach w procedurach celnych. Towary upoważnionych przedsiębiorców będą rzadziej kontrolowane, a w przypadku wytypowania do kontroli celnej będą rewidowane w pierwszej kolejności, co pozwoli im uniknąć opóźnień, a co za tym idzie dodatkowych kosztów - argumentowała ekspert Deloitte.


Jej zdaniem, należy się spodziewać, że upoważnieni przedsiębiorcy będą poszukiwać kontrahentów również posiadających status AEO.


- Wspólnotowe regulacje przewidują w następnych latach wprowadzanie kolejnych ułatwień dla upoważnionych przedsiębiorców. Firmy posiadające status AEO będą systematycznie zyskiwać przewagę nad swoją konkurencją - podsumowała rozmówczyni.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...