Zezwolenia ograniczają działalność gospodarczą

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Na pisemny wniosek przedsiębiorcy burmistrz, wójt lub prezydent miasta będą wydawali zezwolenie na utworzenie hipermarketu.


ZMIANA PRAWA


Na budowę lub adaptację istniejącego już obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 mkw. oraz na połączenie w jeden hipermarket istniejących już obiektów zezwolenie będą wydawali: wójt, burmistrz albo prezydent miasta - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Sejm nie przyjął wniosku Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej o odrzuceniu projektu ustawy.


Zezwolenie przedsiębiorca otrzyma tylko wówczas, gdy lokalizacja hipermarketu jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wybudowanie obiektu musi też pozytywnie zaopiniować sejmik wojewódzki.


O wydanie zezwolenia przedsiębiorca musi wystąpić na piśmie, dołączając do wniosku informację o wartości inwestycji związanej z utworzeniem hipermarketu, branży sprzedaży i maksymalnej powierzchni, jaką będzie zajmował wraz z magazynami, parkingami i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.


Ewa Ośniecka-Tamecka z Komitetu Integracji Europejskiej uważa, że nowe przepisy wprowadzają ograniczenie działalności gospodarczej. Jej zdaniem każde takie ograniczenie powinno być uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym.


Z kolei Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę, że dotychczasowi właściciele hipermarketów zaczną rozwijać firmy sieciowe działające ma mniejszych powierzchniach. W ten sposób będą konkurowały cenami ofertami z polskimi małymi sklepami oraz z sieciami dużych sklepów z polskim kapitałem.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...