Oświadczenia nadal muszą być składane

Arkadiusz Jaraszek
rozwiń więcej
Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.


Trybunał Konstytucyjny zdecydował wczoraj, że wniosek SLD w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy lustracyjnej zostanie rozpoznany przed 15 maja, czyli dniem, w którym mija termin na składanie oświadczeń lustracyjnych.


- Wniosek dotyczący ustawy lustracyjnej zostanie rozpoznany w dniach 9, 10 i 11 maja - poinformował wczoraj Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dodał on, że Trybunał zdecydował się na taki termin, aby ludzie, którzy są w kręgu zainteresowania norm tej ustawy, mieli jasność swojej sytuacji w dniu, kiedy mijają pewne terminy wyznaczone przez tę ustawę.


- Będziemy robić wszystko, aby wyrok w sprawie lustracji został ogłoszony w ostatnim dniu rozprawy - podkreślił prezes Stępień.


Decyzja Trybunału nie oznacza jednak, że osoby, na których ciąży obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych, nie muszą ich wypełniać. W zeszłym tygodniu bowiem Trybunał odrzucił wniosek SLD o wstrzymanie wykonywania ustawy lustracyjnej do czasu wydania orzeczenia w tej sprawie.


- Ustawa lustracyjna do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał jest prawem wiążącym i osoby zobowiązane muszą składać oświadczenia lustracyjne - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.


Dodaje on, że niedotrzymanie tego obowiązku będzie skutkowało konsekwencjami wynikającymi z ustawy, do których zalicza się np. zwolnienie z pracy.


Konstytucjonalista prof. Wiktor Osiatyński również uważa, że osoby zobowiązane muszą składać oświadczenia lustracyjne. Uważa, że pracodawcy powinni jednak wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do 15 maja, czyli do czasu wydania orzeczenia przez TK.


- Zachowanie takie jest dopuszczalne, ponieważ pracodawcy mają obowiązek przekazania wszystkich oświadczeń, a ostatnie z nich mogą zostać złożone przez pracowników właśnie 15 maja - wyjaśnia prof. Wiktor Osiatyński.


Dodaje, że pracownicy powinni dołączyć prośbę do pracodawcy, że chcą, aby ich oświadczenia zostały przekazane do IPN po wydaniu orzeczenia przez TK, a jeżeli Trybunał uznałby, że ustawa lustracyjna jest niezgodna z konstytucją, to proszą o zwrot oświadczenia.


Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...