Koszty związane z pełnieniem kierowniczych stanowisk w spółkach

Edyta Wereszczyńska
rozwiń więcej
Zarząd spółki jest jej organem wykonawczym. Dlatego wydatki na rzecz członków zarządu zasadniczo mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

 

AKADEMIA PODATNIKA



Zarząd spółki jest jej organem wykonawczym. Dlatego wydatki na rzecz członków zarządu zasadniczo mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Nie wszystkie wydatki poniesione przez osobę prawną mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to również wydatków poniesionych na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) oraz na rzecz członków organów. Ograniczenia odnoszą się przede wszystkim do wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub członków organów stanowiących spółek z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.


Sprawowanie funkcji

Inaczej jest w przypadku członków zarządu. Co do zasady, spółka może uznać wydatki ponoszone na rzecz członka zarządu za koszty podatkowe zarówno wtedy, gdy członek zarządu spółki kapitałowej sprawuje swoją funkcję na mocy uchwały wspólników, oraz wtedy, gdy łączy go ze spółką umowa o pracę lub inna umowa o charakterze cywilnoprawnym. W takim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, że wydatki związane z wypłacaniem członkom zarządu wynagrodzeń z tytułu pełnienia funkcji (w przypadku powołania uchwałą wspólników, a nie ma np. umowy o pracę) będą kosztem uzyskania przychodu wtedy, gdy zostaną spełnione ogólne warunki zaliczenia do kosztów.


Osiąganie przychodów

Przepisy ustawy o CIT przewidują, że kosztami uzyskania przychodów są te, które poniesiono w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów. Oznacza to, że do uznania wydatku za koszt podatkowy konieczny jest jego pośredni lub bezpośredni związek z przychodem.

Z pewnością kosztem będzie wypłacane wynagrodzenie, nagrody, ZUS, diety czy zwrot wydatków z tytułu używania samochodu. Dotyczy to także sytuacji, kiedy członek zarządu jest jednocześnie wspólnikiem spółki. W takim przypadku należy jednak zwrócić uwagę, by spółkę i jej wspólnika łączył stosunek prawny (np. stosunek pracy). Tylko wtedy świadczenie będzie dwustronne i nie ma zastosowania wyłączenie określone w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT.

Świadczenia zdrowotne


Warto też pamiętać, że od początku tego roku do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć finansowanie przez pracodawcę świadczeń zdrowotnych dla pracownika, a więc można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu koszty świadczeń zdrowotnych dla członków zarządu ponoszone przez spółkę.

Jednak w przepisach ustawy o CIT znajduje się również pewne wyłączenie. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 tej ustawy kosztem podatkowym nie będą wydatki na składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, jeśli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca.


PRZYKŁAD: JEDYNY UDZIAŁOWIEC SPÓŁKI

Pan Jan jest jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku wydatek związany z wykonywaniem pracy przez takiego wspólnika w jednoosobowym zarządzie nie będzie mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. W takiej sytuacji nie może bowiem powstać stosunek pracy pomiędzy nim a spółką, brak bowiem będzie jednego z podstawowych warunków stosunku pracy, tzn. podporządkowania pracowniczego, w którym to pracodawca ponosi ryzyko związane z zatrudnieniem.



Edyta Wereszczyńska

 

Podstawa prawna

Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...