Pracodawca dopłaci do wczasów zagranicznych

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenie dopłat z funduszu świadczeń socjalnych tylko do wypoczynku w Polsce jest niezgodne z konstytucją.


Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) uniemożliwiający pracownikom skorzystanie z dofinansowania do wypoczynku poza terenem kraju jest niezgodne z konstytucją. Ustawa ta określa cel działalności socjalnej oraz wysokość dopłat z funduszu w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Są nimi zarówno pracownicy, ich rodziny oraz emeryci i renciści, o ile pracodawca przyznał im takie prawo w regulaminie działalności socjalnej.


Od początku obowiązywania ustawy podstawowym kryterium decydującym o możliwości skorzystania ze świadczeń socjalnych była i jest sytuacja życiowa uprawnionego. Fundusz miał więc pomagać osobom o najniższych dochodach. Do końca 2002 roku korzystający z niego mieli wolny wybór miejsca spędzania wypoczynku. Dopiero od 1 stycznia 2003 r. ustawodawca wprowadził dodatkowe kryterium korzystania z usług i świadczeń funduszu. Uzależnił pomoc finansową od tego, czy osoba uprawniona odpoczywa na terenie Polski.


Trybunał zgodził się z wnioskodawcą, którym był rzecznik praw obywatelskich, że w przypadku korzystania ze świadczeń z ZFŚS kwestia równości nabiera szczególnego znaczenia. Każde odstępstwo od równego traktowania potencjalnych odbiorców tych świadczeń narusza zasady sprawiedliwości społecznej.


Wprowadzenie kryterium miejsca wypoczynku doprowadziło do tego, że osoby uprawnione do dofinansowania ze względu na swoją sytuację materialną i życiową nie mogły korzystać z tych dopłat tylko dlatego, że wypoczywały poza granicami Polski.


Sędziowie zwrócili uwagę, że wprowadzenie takiego kryterium doprowadziło także do ograniczenia wolnego wyboru miejsca wypoczynku. TK uznał też, że zaskarżony przepis dyskryminuje cudzoziemców pracujących w Polsce. Wprowadzone ograniczenie jest szczególnie dotkliwe, ponieważ uniemożliwia im skorzystanie z dopłat, jeśli urlop spędzają w ojczystym kraju. Ma to cechy dyskryminacji ze względu na obywatelstwo.


- Wydaje się, że wyrok TK będzie miał wpływ na wypłatę dofinansowania do wczasów za granicą z ZFŚS tylko w przyszłości - uważa Halina Kwiatkowska, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy z Krakowa.


Jej zdaniem osoby, które spędziły urlop za granicą w trakcie obowiązywania niekonstytucyjnych przepisów nie będą mogły starać się o częściowy zwrot poniesionych kosztów.

 

Bożena Wiktorowska

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...