Zbliża się termin na przekształcenie spółek

Piotr Trocha
rozwiń więcej
Cztery dni na przekształcenie w spółkę jawną mają spółki cywilne, których wartość sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzednie dwa lata przekroczyła 800 tys. euro.


Obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych, jeśli osiągają one przychody, z którymi ustawa o rachunkowości wiąże obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (obecnie równowartość 800 tys. euro). Wspólnicy muszą zgłosić przekształcenie do sądu rejestrowego w ciągu trzech miesięcy od zakończenia drugiego kolejnego roku obrotowego, w którym spółka osiągnęła takie przychody. Zazwyczaj pokrywa się on z rokiem kalendarzowym, zatem termin mija 31 marca.


Zmiana umowy


Z przekształceniem wiąże się każdorazowo obowiązek dostosowania umowy spółki cywilnej do wymogów dla spółki jawnej. Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Dla spółki cywilnej jest zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych. Umowa spółki jawnej powinna zawierać:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

3) przedmiot działalności spółki,

4) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.


Własna firma


Jako przedsiębiorca spółka jawna musi działać pod własną firmą. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko lub firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie spółka jawna. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu sp. j. Spółka cywilna, którą przedsiębiorcą nie jest, nie może mieć własnej firmy; mają ją wspólnicy (imię i nazwisko). Przedmiot działalności spółki powinien być przedstawiony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Co istotne - w umowie spółki jawnej należy określić wkłady poszczególnych wspólników do spółki, co nie było niezbędne w umowie spółki cywilnej.


Aby przekształcenie było skuteczne, wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego. Spółka jawna powstaje bowiem dopiero z chwilą wpisu do rejestru. W spółce cywilnej wpisowi temu podlegają tylko wspólnicy jako odrębni przedsiębiorcy - art. 38 ust. 1 lit. g) ustawy o KRS. Zgłoszenia dokonują osoby uprawnione do reprezentacji spółki, którymi są co do zasady wspólnicy. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłosić spółkę do rejestru (art. 26 par. 3 k.s.h.). Wniosek składa się na urzędowych formularzach, dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl. Podstawę zgłoszenia stanowić będzie formularz główny oznaczony symbolem KRS - W1 (o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców). Służy on do dokonania pierwszego wpisu spółki jawnej do rejestru.


Nowa stara spółka


Z wpisem do rejestru przekształcana spółka cywilna staje się spółką jawną. Z tą chwilą dochodzi do sukcesji wszystkich praw i obowiązków, jakie przysługiwały wspólnikom w spółce cywilnej (w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi przyznane wspólnikom w spółce cywilnej, chyba że co innego wynika z przepisu ustawy albo z decyzji). Wspólnicy spółki cywilnej stają się wspólnikami spółki jawnej.


Opłata i ogłoszenie


Wniosek o wpis spółki jawnej do rejestru podlega opłacie sądowej w wysokości 750 zł. Wpis podlega ponadto obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłata za ogłoszenie wynosi 500 zł. Obie opłaty wnioskodawca uiszcza bez wezwania sądu. Powinien to uczynić przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki, gdyż do przedmiotowego wniosku należy dołączyć potwierdzenie opłat.

 



Podstawa prawna

l Ustawa z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209).

l Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

l Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U. nr 118, poz. 1247 ze zm.).


Piotr Trocha

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...