Resort pracy określi zasady organizowania prac interwencyjnych

Pracodawca, który znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji, nadal nie będzie mógł organizować prac interwencyjnych i robót publicznych.

Zmiana prawa

Robót publicznych i prac interwencyjnych nie będą mogły organizować partie lub organizacje polityczne, a także organizacje pracodawców (z wyjątkiem upoważnionych do prowadzenia pośrednictwa pracy biur oraz klubów pracy). Taki zakaz dotyczy także m.in. kościołów i związków wyznaniowych, urzędów naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz przedstawicielstw państw obcych. Mimo że w resorcie pracy trwa opracowywanie nowego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, zasady dotyczące organizacji wspomnianych prac pozostaną takie jak obecnie. Takie przynajmniej zapewnienie usłyszeliśmy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Do nowego (projektowanego obecnie) rozporządzenia zostanie przekopiowana większość regulacji z obowiązującego jeszcze rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 13 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. nr 161, poz. 1683). Jednak według resortu pracy, wprowadzenie w życie nowego rozporządzenia jest konieczne ze względu na nową mapę pomocy regionalnej, która obowiązuje od 1 stycznia 2007 r.

W związku z tym, że ta pomoc jest pomocą publiczną na tworzenie nowych miejsc pracy lub rekrutację pracowników, starosta, na wniosek organizatora robót publicznych może przyznawać zaliczki ze środków Funduszu Pracy na poczet wypłat wynagrodzeń oraz opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne osób zatrudnianych do wspomnianych prac. W umowie o taką pożyczkę (zawartej między starostą a pracodawcą), należy wskazać termin przekazania zaliczki. Pracodawca jednak nie dostanie pieniędzy wcześniej niż maksymalnie na pięć dni przed terminem wypłaty wynagrodzenia pracownikom.

Może się zdarzyć, że w trakcie otrzymywania refundacji kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne, wspomniana umowa zostanie rozwiązana, ponieważ powiatowy urząd pracy nie skieruje odpowiedniego bezrobotnego do prac interwencyjnych lub robót publicznych. W takiej sytuacji, zgodnie z projektem rozporządzenia, pracodawca lub organizator robót publicznych nie będzie musiał zwracać otrzymanej wcześniej refundacji za okres do dnia rozwiązania umowy ze starostą.

Izabela Rakowska-Boroń
Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...