Wysoki kapitał własny zwiększa zaufanie do firmy

Przedsiębiorstwo finansuje swój majątek zarówno z kapitałów własnych, jak i obcych. Kontrahenci jednak będą mieć więcej zaufania do firmy, która dysponuje wysokim kapitałem własnym.

Uzyskanie kapitałów własnych zależy od zyskowności firmy i perspektyw jej rozwoju.

- Kapitały własne odzwierciedlają finansowe zaangażowanie właścicieli firmy, zapewniają spółce niezbędny poziom bezpieczeństwa działalności, a jej kontrahentom poczucie, że ich przyszłe roszczenia zostaną zaspokojone - wyjaśnia Tomasz Wiśniewski, partner w firmie doradczej KPMG.

Dodaje, że ze względu na ryzyko związane z prowadzoną działalnością, w tym możliwość ponoszenia strat, utraty części kapitału, a nawet bankructwa, kapitały własne zazwyczaj kosztują więcej niż kapitały obce, takie jak kredyty bankowe. Banki, ponosząc mniejsze ryzyko utraty pożyczonych środków (gdyż na poczet udzielonego kredytu posiadają zazwyczaj stosowne zabezpieczenia na majątku kredytobiorcy), godzą się na niższą stopę zwrotu w postaci odsetek.

Jest wiele sposobów pozyskania kapitałów własnych. Po pierwsze, na podwyższenie kapitału własnego spółka może przeznaczyć zysk lub jego część. Kapitał można pozyskać dzięki dodatkowym wkładom udziałowców. Muszą oni jednak wierzyć, że wartość firmy i jej zyskowność dzięki temu wzrosną. Inne metody polegają na pozyskaniu inwestora finansowego lub strategicznego w drodze prywatnej transakcji bądź też poprzez przeprowadzenie publicznej oferty akcji. W tym ostatnim przypadku firma stanie się notowaną spółką publiczną.

Pozyskanie kapitałów obcych najczęściej sprowadza się do zaciągnięcia kredytów bankowych. Istnieje jednak wiele innych instrumentów dłużnych, takich jak obligacje czy obligacje zamienne, których parametry można elastycznie dopasować do potrzeb konkretnej firmy.

- W celu maksymalizacji wartości firmy należy tak ustalić strukturę kapitałów własnych i obcych, aby ich łączny koszt był możliwie niski. W sytuacji osiągania przez spółkę dobrych wyników wysoki poziom kapitałów o pozwala na osiągniecie przez akcjonariuszy ponadprzeciętnych zysków, natomiast w latach kryzysu może okazać się, że po zapłaceniu odsetek od kredytów dla akcjonariuszy nie zostanie już nic do podziału - ostrzega Tomasz Wiśniewski.

Marcin Musiał
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...