Uchwały rady nadzorczej

Rada nadzorcza spółki akcyjnej może odwołać prezesa zarządu, pod warunkiem że podejmie uchwałę na prawidłowo zwołanym posiedzeniu.

Ważność posiedzenia rady, na którym stracił stanowisko Bronisław Wildstein, budzi wątpliwości prawników.

Posiedzenie rady nadzorczej spółki TVP w normalnym trybie było zwołane na dzień dzisiejszy. Tymczasem w poniedziałek 26 lutego około godziny piętnastej członkowie rady nadzorczej zostali powiadomieni telefonicznie, że posiedzenie rady nadzorczej odbędzie się za kilka godzin, czyli w poniedziałek wieczorem. Członkom rady nadzorczej zaproponowano wówczas porządek obrad obejmujący odwołanie Bronisława Wildsteina, prezesa zarządu TVP. Na pospiesznie zwołanym posiedzeniu nie było obecnych dwóch członków rady nadzorczej.

TVP jest spółką akcyjną i sposób podejmowania uchwał przez jej radę nadzorczą reguluje art. 388 kodeksu spółek handlowych. Prawnicy mają wątpliwości, czy posiedzenie rady nadzorczej zostało zwołane prawidłowo i czy w związku z tym rada miała prawo podjąć uchwałę o odwołaniu prezesa zarządu.

Uchwały rady nadzorczej

- Rada nadzorcza powinna podejmować uchwały wówczas, gdy na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy członkowie zostali zaproszeni - tłumaczy radca prawny Piotr Czachorowski z Kancelarii Radców Prawnych Czachorowscy.

Regulamin rady nadzorczej spółki TVP przewiduje, że o planowanym posiedzeniu oraz porządku obrad wszyscy członkowie rady powinni być powiadomieni co najmniej siedem dni przed jego terminem. Wraz z zawiadomieniem członkowie rady muszą otrzymać materiały niezbędne do podejmowania uchwał rady. Statut obok pisemnego zawiadomienia listem poleconym dopuszcza też inny sposób, pod warunkiem osobistego potwierdzenia odbioru i z zachowaniem siedmiodniowego terminu, ale w ważnych przypadkach przewodniczący rady może ten termin skrócić.

- Proponowanie odwołania prezesa TVP jest na pewno ważnym argumentem przemawiającym za skróceniem tego terminu - mówi radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. - Mam jednak wątpliwości, czy można go skrócić w sposób tak drastyczny, jak zrobiono to w TVP, czyli powiadomić członków rady kilka godzin przed terminem posiedzenia.

O ważności decyduje sąd

Zdaniem Wojciecha Biernackiego legalność uchwały rady nadzorczej podjętej w taki niecodziennym trybie można poddać ocenie sądu. Osoba mająca w tym interes prawny - na przykład sam odwołany prezes - mogłaby zaskarżyć uchwałę i wnieść pozew do sądu o ustalenie, czy odwołanie prezesa było skuteczne. Sąd musiałby zbadać wówczas wszystkie konkretne okoliczności sprawy i ocenić, czy uzasadniały one tak szybkie zwołanie posiedzenia radu nadzorczej.

- Nie można natomiast liczyć, że uchwałę tę zakwestionuje z urzędu sąd rejestrowy - mówi Piotr Czachorowski.

Zanim zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd rejestrowy wprawdzie będzie badał jej ważność, ale tylko pod względem formalnym zgodnie z art. 23 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym - wyjaśnia Czachorowski. Na przykład sprawdza wówczas, czy uchwałę podjął organ powołany do tego w statucie. Natomiast nie bada, czy posiedzenie organu zostało zwołane w sposób właściwy. Tylko wówczas, gdy sąd podejmie uzasadnione wątpliwości,to jest uprawniony do zbadania, czy żądana zmiana wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest zgodna ze stanem prawnym. Nie będzie więc takich badań prowadził z urzędu w stosunku do każdej uchwały wpisywanej do rejestru.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...