Trzeba wskazać, jakich informacji niejawnych dotyczy zamówienie

Przesadne wymagania stawiane uczestnikom przetargu w zakresie ochrony informacji niejawnych mogą stanowić naruszenie zasady uczciwej konkurencji i zasady równego traktowania wykonawców.

Zamawiający w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego stawiają niekiedy firmom startującym w przetargach wymagania całkowicie niezrozumiałe, nieuzasadnione czy wręcz niezgodne z obowiązującym prawem. Takie praktyki spotykają się z wyraźną krytyką zespołów arbitrów przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.

Po rozpoznaniu odwołania wniesionego przez Biuro Studiów i Projektów Łączności Przedsiębiorstwo Państwowe w Warszawie, arbitrzy orzekli o unieważnieniu przetargu nieograniczonego przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego na opracowanie koncepcji rozwoju sieci szerokopasmowej w województwie lubelskim.

Ochrona informacji

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zażądał od wykonawców pod rygorem wykluczenia ich z postępowania, aby ich oferty zawierały wykaz trzech osób, które jednocześnie posiadają: uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności telekomunikacyjnej, licencję zabezpieczenia technicznego II stopnia, uprawniającą do wykonywania czynności określonych w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. nr 114, poz. 740 z późn. zm.) oraz poświadczenie bezpieczeństwa wydane na podstawie ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. nr 11, poz. 95 z późn. zm.). Zamawiający ponadto wymagał, aby wykonawca posiadał: wyspecjalizowany pion ochrony informacji niejawnych, kancelarię tajną oraz by był w stanie zapewnić ochronę fizyczną, elektromagnetyczną oraz kryptograficzną.

Protest oddalony

Biuro Studiów i Projektów Łączności Przedsiębiorstwo Państwowe wniosło protest na treść specyfikacji, gdyż uznało stawiane wykonawcom warunki za niezgodne z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2004 r. nr 19, poz. 177 z późn. zm.). W przepisie tym została sformułowana zasada uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wszystkich wykonawców. Uczestnik przetargu zarzucał ponadto, że wymagania stawiane wykonawcom są nieuzasadnione w świetle art. 60-64 ustawy o ochronie informacji niejawnych. Protest został w całości oddalony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Od niekorzystnego rozstrzygnięcia wykonawca wniósł odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Zespół Arbitrów uznał, że zarzuty zwarte w proteście i odwołaniu zasługują na uwzględnienie. W opinii składu orzekającego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nie uzasadnił wystarczająco konieczności spełniania przez wykonawców warunków dotyczących ochrony informacji niejawnych. W szczególności zamawiający nie wykazał, jakich informacji niejawnych będzie dotyczyło zamówienie polegające na opracowaniu koncepcji rozwoju sieci szerokopasmowej. W ocenie arbitrów wymagania zamawiającego nie odpowiadały również przepisom ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Sygn. akt UZP/ZO/0-2910/06

Ewa Grączewska-Ivanova
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...