Podatnicy dłużej poczekają na zwrot

Rząd chce, by przedsiębiorcy czekali na zwrot VAT nie 60, a 70 dni. Termin co prawda ulegnie wydłużeniu, ale ze zwrotu w ciągu 70 dni skorzystałoby więcej podatników.

ZMIANA PRAWA

Po nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zmienią się zasady zwrotu różnicy między podatkiem naliczonym i należnym. Podstawowy termin zwrotu pieniędzy na rachunek podatnika zostanie wydłużony z 60 do 70 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika. Zwrot obejmie jednak szerszą grupę przedsiębiorców. Inne będą także zasady zwrotu w poszczególnych terminach. Odpowiednie regulacje przewiduje proponowane przez rząd brzmienie art. 87 oraz 86 ust. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Opinie ekspertów są zróżnicowane. Planowane zmiany terminów zwrotu VAT pozytywnie ocenia Michał Wojtas, doradca podatkowy z EOL Kancelarii Doradców Podatkowych Elżbieta Olechowska, Bartosz Olechowski.

- Podstawowy termin zwrotu, choć wydłużony do 70 dni, będzie dotyczył większej grupy podatników niż dotychczas. Skorzystają na tym przede wszystkim przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży opodatkowanej stawką podstawową. W wielu przypadkach oznacza to skrócenie czasu zatrzymania środków finansowych podatnika na koncie urzędu skarbowego i w efekcie poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw - uważa Michał Wojtas.

Innego zdania jest jednak Paweł Gniadek, doradca podatkowy z Kancelarii IKG. Według niego już obecny termin zwrotu dyskryminuje podatnika wobec budżetu państwa. Podatnik musi odprowadzić podatek do 25 dnia następnego miesiąca, a na zwrot różnicy czeka 60 dni. W ten sposób kredytuje państwo.

- To niewspółmierne obciążenie, które po zmianach jeszcze zostanie pogłębione - mówi Paweł Gniadek.

W opinii ekspertów istotne znaczenie może mieć wprowadzenie możliwości zwrotu podatku w podstawowym terminie, w przypadku gdy organ podatkowy przedłuży ten termin ze względu na dodatkowe czynności sprawdzające. Warunkiem będzie jednak złożenie przez podatnika zabezpieczenia majątkowego (gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, poręczenia banku, weksla, czeku, papierów wartościowych na okaziciela, depozytu w gotówce) w wysokości wnioskowanego zwrotu.

Michał Wojtas korzystnie ocenia także zmiany dotyczące podatników, którzy nie dokonali czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym. Będą oni mogli otrzymać zwrot w terminie 180 dni. To efekt nowelizacji art. 86 ust. 19. Obecnie kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Krytykę budzi propozycja, by podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych lub którzy wykonują je nie dłużej niż 12 miesięcy nie mieli możliwości przyspieszonego zwrotu podatku naliczonego w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji.

Zmianie mają ulec także zasady wydłużające zwrot podatku do 180 dni ze względu na rozpoczęcie wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych przez pierwsze 12 miesięcy. Ograniczenie to rozszerzono na wszystkie czynności opodatkowane. Jednocześnie ustawodawca planuje rezygnację z kaucji na kwotę 250 tys. zł, wprowadzając mechanizm umożliwiający skorzystanie z 70-dniowego terminu zwrotu po przedstawieniu zabezpieczenia majątkowego w wysokości wnioskowanego zwrotu.

- Praktyka pokaże, czy to rozwiązanie będzie korzystne, szczególnie że podatnicy rozpoczynający działalność mogą mieć ograniczone możliwości przedstawiania zabezpieczeń majątkowych - podsumowuje Michał Wojtas.

Wkrótce projektem ma zająć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Marcin Musiał
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...