Producenci bronią dostępu do rynku części samochodowych

Poseł Leonard Krasulski ma dzisiaj interweniować u premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie demonopolizacji rynku samochodowych części zamiennych

W planowanym porządku obrad najbliższego posiedzeniu Sejmu, który ma obradować w dniach 14-16 lutego, nie ma punktu dotyczącego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej, zawierającego m.in. tzw. klauzulę napraw. Ma ona umożliwić niezależnym od koncernów samochodowych firmom produkcję i sprzedaż widocznych części samochodowych przeznaczonych do napraw (m.in. lusterka, lampy, zderzaki). Jednak jest możliwe, że w lutym Sejm zajmie się projektem i dojdzie do III czytania projektu ustawy. Poseł Leonard Krasulski (PiS) zamierza bowiem w tej sprawie interweniować u premiera Jarosława Kaczyńskiego.

SZERSZA PERSPEKTYWA
Unia Klauzulę napraw zaproponowała w 2004 roku Komisja Europejska. Do tej pory pełną konkurencyjność na tym rynku zdecydowały się wprowadzić Irlandia, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Węgry, Łotwa, Luksemburg i Holandia. Za bastion przeciwników zmian uważane są Niemcy i Francja, gdzie przemysł motoryzacyjny ma silną pozycję polityczno-gospodarczą.

- W sprawie wprowadzenia klauzuli napraw jest silny opór ze strony ministra gospodarki Piotra Woźniaka, który opiera się na opiniach przedstawianych przez byłego już wiceministra Andrzeja Kaczmarka.

W związku z tym, aby tę sprawę wyjaśnić, umówiłem się z premierem Jarosławem Kaczyńskim i mam nadzieję, że przekonam premiera do klauzuli napraw - powiedział nam wczoraj poseł Krasulski.

Mniej optymizmu wykazywał poseł Zbigniew Kozak (PiS), który jest sprawozdawcą projektu.

- Teoretycznie jest to możliwe, ale nie sądzę, żeby zmiana ustawy Prawo własności przemysłowej była przedmiotem najbliższego posiedzenia Sejmu. Nadal nie ma jasności co do zgodności z przepisami samego zapisu dotyczącego klauzuli napraw. Problem polega na tym, że mamy w tej sprawie różne opinie prawne - wyjaśniał poseł Kozak.

Spór między zwolennikami (organizacje konsumenckie, niezależni producenci) i przeciwnikami (przede wszystkim koncerny samochodowe) klauzuli napraw toczy się na wielu polach.

Różnice poglądów dotyczą m.in. skuteczności ochrony prawnej wzorów części, bo koncerny zastrzegają wzory widocznych części (w Polsce opatentowano ponad 200 widocznych części aut) i oceny skutków gospodarczych wprowadzenia klauzuli, bo przewiduje się, że wywołać może ona import z Dalekiego Wschodu.

Za to nikt nie ma wątpliwości, że gra toczy się o duże pieniądze, które mogą stracić koncerny, a zyskać konsumenci. Wartość unijnego rynku widocznych zamiennych części samochodowych szacowana jest na ok. 40 mld zł (10 mld euro), a polskiego na 2-2,4 mld zł. Trzeba przy tym dodać, że chociaż najgłośniej jest o sporach dotyczących branży motoryzacyjnej, to wprowadzenie klauzuli napraw dotyczyłoby także innych gałęzi przemysłu.

ZE STRONY PRAWA
Projekt artykułu dotyczącego klauzuli napraw, który ma znaleźć się w ustawie Prawo własności przemysłowej.
Art. 1061
1. „Ochrona z tytułu prawa z rejestracji wzoru nie przysługuje wytworowi, który stanowi część składową wytworu złożonego, używaną do naprawy tego wytworu w taki sposób, by przywrócić mu wygląd początkowy.
2. Osoby trzecie mogą korzystać z wytworu, o którym mowa w ust. 1, poprzez jego wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport lub używanie wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub poprzez składowanie takiego wytworu dla takich celów.”

Ireneusz Chojnacki
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...