Właściciel odpowie za katastrofę budynku

Większy poziom bezpieczeństwa użytkowania obiektów i nowy nadzór budowlany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane.


Zamiast powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego będą okręgowe inspekcje nadzoru budowlanego – wynika z projektu nowelizacji prawa budowlanego, którą wczoraj przyjął rząd. Zdaniem projektodawcy – Ministerstwa Budownictwa – takie rozwiązanie powinno poprawić jakość kontroli budowlanych. Innego zdania są praktycy.
– Sama zmiana rejonizacji inspektoratów nadzoru budowlanego nie poprawi sytuacji. Potrzebne jest wsparcie inspektoratów dodatkowymi środkami finansowymi oraz przydzielenie im etatów. Na zmianach stracą obywatele. Przy nowej rejonizacji będą mieli nawet 200 – 300 km do urzędu – mówi Wiesław Cegliński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lubaniu.
Kolejne zmiany dotyczą właścicieli i zarządców obiektów. Rząd proponuje, by musieli oni zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu nie tylko w zakresie jego sprawności technicznej, ale również oddziaływania na niego czynników zewnętrznych. Niewykonanie tego obowiązku miałoby być zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Pomysły takie krytykują stowarzyszenia właścicieli nieruchomości.
– Bezpieczeństwo ludzi jest bardzo ważne, nikt jednak nie zastanawia się nad tym, czy właściciele będą mieli odpowiednie środki, aby wypełnić te obowiązki – mówi Barbara Grzybowska, wiceprezydent Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości. Dodaje ona, że należałoby bardzo precyzyjnie określić przypadki, w jakich sytuacjach właściciele mogą ponosić odpowiedzialność. – Czy za katastrofę wywołaną nadzwyczajnymi opadami śniegu lub przejściem trąby powietrznej można właścicieli straszyć więzieniem – pyta Grzybowska.
Rząd chce wprowadzić kontrole bezpieczeństwa użytkowania obiektów w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk oddziałujących na obiekt. Dwa razy w roku trzeba by było kontrolować obiekty o powierzchni dachów powyżej 1000 mkw. Miałyby być one dokonywane przed i po zimie.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. nr 89, poz. 414 z późn. zm.).
 
OPINIA
Aldona Młyńczak
członek sejmowej Komisji Infrastruktury
Powołanie Okręgowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego może zwiększyć jakość kontroli. Być może jednak lepszym rozwiązaniem na niezależność inspekcji budowlanej byłoby jej uniezależnienie finansowe od samorządów.
Dużym mankamentem projektu jest to, że nie wprowadza on odpowiedzialności wykonawcy prac budowlanych. Obecnie inspektorzy nadzoru budowlanego mogą wydawać wiążące polecenia jedynie inwestorom. Należałoby wprowadzić przepisy, które w szczególnych wypadkach dawałyby takie uprawnienia także względem wykonawcy prac.


Arkadiusz Jaraszek
Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...