Nowe rodzaje opłat obowiązkowych

Zakłady pracy chronionej korzystają z wielu zwolnień od wnoszenia opłat. Jednak co roku ograniczeniu ulega ich liczba. Zwolnienie od opłat przysługuje na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Ma ono charakter szczególny, a więc pierwszeństwo w stosunku do większości regulacji prawnych dotyczących opłat. Przepis nie zawiera pozytywnego katalogu opłat lub ich typów objętych zwolnieniem, co wprawdzie zapobiega szczegółowemu ich wyliczeniu (ustanowione są przynajmniej w kilkuset aktach prawnych), lecz w praktyce komplikuje pracodawcom życie.

Natomiast katalog opłat, z których ZPChr nie są zwolnione, stopniowo rozszerza się, co wymusza ustalanie na bieżąco, jakie opłaty należą do aktualnie obowiązującego zamkniętego katalogu opłat sankcyjnych, oraz na które okresy przypadają okoliczności powodujące obowiązek ich uiszczenia. Początkowo od 1 stycznia 2003 r. do 30 lipca 2004 r. nie było katalogu opłat sankcyjnych. Zwolnienie nie obejmowało więc jedynie opłaty skarbowej oraz opłat innych niż stricte publicznoprawne, a więc opłat abonamentowych, sądowych za zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, za użytkowanie wieczyste i sprawowanie trwałego zarządu.

31 lipca 2004 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykazu opłat o charakterze sankcyjnym, w którym dodatkowo wymieniono wyłączone spod zwolnienia opłaty:
• eksploatacyjne, uregulowane w prawie geologicznym i górniczym,
• produktowe i depozytowe uregulowane w obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej,
• za korzystanie ze środowiska, uregulowane w prawie ochrony środowiska,
• za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Od 3 maja tego roku katalog opłat sankcyjnych został rozszerzony o pięć kolejnych rodzajów opłat:
• za czynności związane z kontrolą doraźną, gdy stwierdzono, że partia towaru paczkowanego nie spełnia wymagań dopuszczenia do obrotu zgodnie z ustawą o towarach paczkowanych,
• za usunięcie drzew lub krzewów,
• z tytułu wprowadzenia na terytorium RP substancji kontrolowanych lub z tytułu nieuiszczenia tej wpłaty,
• związane z nabyciem uprawnienia do emisji,
• związane z brakiem sieci demontażu i utylizacji pojazdów.

Dalsze ograniczenie zakresu zwolnienia zakładów pracy chronionej z opłat nastąpi od 1 stycznia 2008 r. i będzie dotyczyło opłat określonych w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Środki z opłat mogą być przeznaczone w szczególności na rehabilitację lub zatrudnianie niepełnosprawnych, z tym że wydatkowanie tych środków w sposób stanowiący przysporzenie dla przedsiębiorcy i kwalifikujący je do uznania ich za pomoc publiczną nie może przekroczyć 90 proc. kwoty zwolnienia wpływającego na zakładowy fundusz.


Ważne!
Kwotę przysługujących zwolnień z opłat prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich uzyskania do PFRON (10 proc.) oraz na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (90 proc.)
 
Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).
• Rozporządzenie ministra finansów z dnia 7 lipca 2004 r. w sprawie wykazu opłat o charakterze sankcyjnym (Dz.U. nr 161, poz. 1682 z późn. zm.).



Luiza Klimkiewicz
Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...