Nowela goni nowelę

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nie dotrzymała terminu przekazania projektu kodeksu pracy, który upłynął 30 września tego roku. W najbliższym czasie nie dojdzie do przekazania rządowi nowej kodyfikacji.

Tymczasem Sejm pracuje nad kolejnymi nowelizacjami kodeksu pracy.

Zmiana prawa

Przygotowywany przez Komisję Kodyfikacyjną nowy kodeks pracy składa się z dwóch części. Pierwsza ma regulować indywidualne stosunki pracy. Druga ma dotyczyć tzw. zbiorowego prawa pracy, czyli m.in. sporów zbiorowych, układów zbiorowych pracy, zwolnień grupowych, działalności inspekcji pracy, czy działalności związków zawodowych.

Nowa kodyfikacja


Wstępny projekt opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną przewidywał wiele nowych rozwiązań w zakresie nowych form organizacji pracy, obowiązków pracodawców i uprawnień pracowników. Eksperci pracujący nad kodeksem proponowali m.in., by jego przepisami objęte były także osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, telepracownicy, osoby pracujące na podstawie kontraktów menedżerskich. Komisja rozważała także, by w kodeksie znalazły się rozwiązania, zgodnie z którymi pracodawcy mieliby płacić pensję choremu pracownikowi maksymalnie przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, a nie, jak obecnie, za 33 dni choroby. Reguła ta ma dotyczyć pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników. Małe firmy zatrudniające nie więcej niż 20 pracowników mieli być zobowiązani do płacenia pensji pracownikowi za czas choroby tylko przez 7 dni w ciągu roku. Innym rozwiązaniem istotnym dla pracodawców może być rozważana przez komisję możliwość badania w sądzie legalności strajku i wprowadzenie quasi lokautu, czy brak konieczności konsultowania ze związkami zawodowymi indywidualnych zwolnień.
Prof. Michał Seweryński w październiku 2005 roku podkreślił, że komisja nie będzie się wypowiadać na temat konkretnych rozwiązań, dopóki nie powstaną ostateczne wersje kodeksów. W konsekwencji w ciągu minionego roku praktycznie nie toczyła się dyskusja na temat przyszłego kodeksu pracy.

Zakaz pracy w niedziele


Posłowie z LPR zgłosili projekt zmian, których przyjęcie będzie ograniczać możliwość pracy w niedziele i święta. Zdaniem autorów projektu, kodeks pracy powinien zawierać zamkniętą listę prac, których wykonywanie w niedziele i święta jest dozwolone, a przy tym powinien jednoznacznie określić prace, których wykonania pracownik nie może w tym czasie odmówić.
Przeciwko tym zmianom protestują pracodawcy. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich wprowadzenie do kodeksu pracy zamkniętego katalogu płac, których wykonywanie jest dozwolone w dni świąteczne, ograniczy przedsiębiorcom i pracodawcom możliwość dostosowania się do wymogów nowoczesnej gospodarki.
– Konsekwencją takich rozwiązań będą częste nowelizacje kodeksu, ponieważ życie będzie wymuszać aktualizację zamkniętego katalogu tych prac. A częste zmiany przepisów sprawiają, że nie są one przestrzegane – mówi Henryk Michałowicz, ekspert KPP.
Za ograniczeniem pracy w niedziele jest Alfred Bujara, przewodniczący sekcji Solidarności działającej w handlu. Uważa on, że projekt wymaga pewnych poprawek. Chodzi między innymi o określenie statusu sklepów działających przy stacjach benzynowych.
– Złe przepisy mogą spowodować, że po wejściu przepisów przy stacjach benzynowych będą powstawały duże sklepy, np. dyskonty – mówi Alfred Bujara. Związkowcom nie podoba się możliwość handlu i pracy w mikroprzedsiębiorstwach.

Odpracowywanie świąt


W Sejmie znajduje się także rządowy projekt zmian przepisów kodeksu pracy dotyczący nowych zasad ustalania wymiaru czasu pracy. Chodzi o zniesienie obowiązku odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu. Rząd chce, by wymiar czasu pracy był pomniejszany o 8 godzin w każdym przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym święta w innym dniu niż niedziela. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują pracodawcy. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan szacuje, że w skali roku koszty pracy z powodu przyjęcia proponowanych zmian wzrosną o około 1,3 miliarda złotych.
– Nowy przepis spowoduje, że pracodawcy stracą jeden dzień, w którym mogłaby odbywać się produkcja, dodatkowo ustawodawca chce, by pracodawca za tę wolną dniówkę zapłacił wynagrodzenie. W konsekwencji pracodawcy poniosą straty – uważa Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Dłuższy macierzyński


Kilka projektów zmian w kodeksie pracy związanych jest z urlopami macierzyńskimi i ochroną zatrudnienia kobiet po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Parlament postanowił, że prace nad tymi projektami będą prowadzone łącznie. Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, wspólne dla wszystkich projektów, przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zarezerwował pieniądze na pokrycie wydatków związanych z wydłużeniem urlopu macierzyńskiego z 16 do 18 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka i z 18 do 20 tygodni przy urodzeniu kolejnego dziecka. Zdaniem PKPP Lewiatan rozwiązanie to wydaje się zmianą słuszną, pod warunkiem że o wykorzystaniu wydłużonego urlopu decydować będzie kobieta, składając w tej sprawie wniosek do pracodawcy.

POSTULUJEMY
Aby rząd bezpośrednio po otrzymaniu projektów nowej kodyfikacji prawa pracy przekazał je do szerokiej konsultacji z partnerami społecznymi oraz niezależnymi ekspertami.

Tomasz Zalewski
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...