Umowa przedwstępna gwarantuje zatrudnienie

Strony, które nie mogą w określonym momencie zawrzeć umowy o pracę, mają prawo podpisać umowę przedwstępną. Dla każdej z nich może być o­na korzystna.


Umowa przedwstępna daje pracownikowi gwarancję zatrudnienia, natomiast pracodawcy zapewnia pozyskanie pożądanego pracownika. Problematyka związana z umową przedwstępną przewidującą zawarcie umowy o pracę nie została uregulowana w kodeksie pracy. Jednak na podstawie art. 300 k.p. w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Właściwe są więc art. 389 k.c. oraz 390 k.c. dotyczące umowy przedwstępnej.

Co w umowie

Art. 389 par. 1 k.c. mówi, że umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Do istotnych elementów przyrzeczonej umowy o pracę, które powinny znaleźć się w treści umowy przedwstępnej, należy zaliczyć, posiłkując się zapisami art. 29 par. 1 k.p (odnoszącymi się do istotnych warunków umowy o pracę):
• rodzaj pracy,
• miejsce wykonywania pracy,
• określenie wynagrodzenia za pracę,
• wymiar czasu pracy,
• termin rozpoczęcia pracy,
• termin zawarcia umowy o pracę.

Zakres elementów podanych powyżej może być rozszerzony przez zgodną wolę stron zawierających umowę przedwstępną. Można na przykład w umowie przedwstępnej określić zakres odszkodowania w przypadku uchylania się od zawarcia przez którąś ze stron umowy przyrzeczonej.
Przepisy nie przewidują żadnej określonej formy umowy przedwstępnej. Może więc być zawarta także w formie ustnej. Dla celów dowodowych zawsze jednak jest lepiej, gdy została sporządzona w formie pisemnej.

Można zwrócić się do sądu

Zawarcie umowy przedwstępnej pociąga za sobą konsekwencje prawne. Uchylanie się od realizacji jej postanowień może stanowić podstawę do dochodzenia roszczeń przed sądem. Wynika to jasno z art. 390 par. 1 k.c., w którym stwierdza się, że jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Owo naprawienie szkody może przybrać formę żądania zawarcia umowy przyrzeczonej lub naprawienia szkody spowodowanej niezawarciem umowy.

Pracownik może wybrać

W przypadku niezawarcia umowy przyrzeczonej niedoszły pracownik ma więc prawo wyboru: może domagać się zawarcia umowy przyrzeczonej albo odszkodowania. Natomiast pracodawca może dochodzić wyłącznie odszkodowania.
Wysokość odszkodowania uzależniona jest od konkretnego przypadku. Przyjęło się, iż odszkodowanie nie powinno przekraczać trzymiesięcznego wynagrodzenia na stanowisku pracy, którego owa umowa dotyczy. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne (art. 390 par. 3 k.c.).

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

• Problem umów przedwstępnych nie został unormowany bezpośrednio w przepisach kodeksu pracy. Nie oznacza to, że takie umowy w stosunkach pracy są niedopuszczalne. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by strony w umowie przedwstępnej zobowiązały się do zawarcia oznaczonej umowy o pracę. Podstawę prawną do zawarcia umowy przedwstępnej stanowi art. 389 k.c., który – z mocy art. 300 k.p. – ma odpowiednie zastosowanie do stosunków pracy. Na podstawie powołanego przepisu umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta.
– wyroku Sądu Najwyższego z 15 marca 1977 r., I PRN 22/77.

• Dochodzenie odszkodowania nie jest uzależnione od żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.
– uchwała Sądu Najwyższego z 22 kwietnia 1977 r., I PZP 5/77, OSNC 1977/10/180.



Robert Chmielewski
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...