Inflacja podskoczyła do 1,1 proc.

W lipcu inflacja wyraźnie przyspieszyła. Nie spowoduje to jednak podwyżek stóp procentowych.

Inflacja liczona w ujęciu rocznym wzrosła w lipcu do 1,1 proc. z 0,8 proc. w czerwcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen zaskoczył ekonomistów. Oczekiwali oni, że w lipcu inflacja utrzyma się na poziomie z czerwca, albo wzrośnie odrobinę, o 0,1 pkt proc.
Zdrożały usługi. To one w największym stopniu zadecydowały o wzroście inflacji, ponieważ ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą podskoczyły w stosunku do czerwca aż o 3,4 proc., łączność podrożała o 1,9 proc., a opłaty za transport zwiększyły się o 1 proc. Do tego doszły podwyżki cen paliw – o 2,1 proc.

Stopy bez zmian

– Bieżąca inflacja jest jeszcze na niskim poziomie, znacznie poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego w tym roku nie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Można przy tym oczekiwać, że w grudniu inflacja wzrośnie do 1,7 proc. – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.
Z danych GUS wynika też, że przedsiębiorstwa płacą coraz lepiej swoim pracownikom. W lipcu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2647,80 zł i było o 5,6 proc. wyższe niż przed rokiem, a licząc w skali siedmiu minionych miesięcy zwiększyło się o 4,8 proc. w stosunku do tego samego okresu 2005 r. Oznacza to, że po uwzględnieniu inflacji siła nabywcza płac wzrosła o 4,1 proc. – przy 0,7-proc. wzroście cen od stycznia do lipca. Natomiast w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku realne wynagrodzenia wypłacane w przedsiębiorstwach zwiększyły się tylko o 0,1 proc.

Płace nie grożą inflacji

– Wzrost płac w lipcu o 5,6 proc. wynikał przede wszystkim z jednorazowych podwyżek w górnictwie. Jeśli pominie się tę branżę, to wzrost wynagrodzeń utrzymuje się na poziomie 4,5 proc., a to nie jest groźne ani dla gospodarki, ani dla inflacji. Rosnąca wydajność pracy rekompensuje bowiem wzrost zarobków – ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego.
GUS poinformował, że w lipcu w przedsiębiorstwach pracowało ponad 4,9 mln osób – o 155,5 tys. więcej niż przed rokiem. Analitycy oczekują, że ta korzystna tendencja utrzyma się do końca roku. To spowoduje, że w końcu roku stopa bezrobocia może spaść do 16,1-16,5 proc. z 17,6 proc. w grudniu 2005 roku.
Niedobrze jest w budownictwie mieszkaniowym. Według GUS, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku oddano do użytku 57 855 mieszkań – o 0,7 proc. mniej niż przed rokiem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski
Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...