Przekształcenie już za 1 proc. ceny

Działkę w centrum Warszawy czy Krakowa można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Większość rad gmin podjęła uchwały ustalając w nich bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

 Taką możliwość dała im obowiązująca od 13 października 2005 r. ustawa z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz.U. nr 175, poz. 1459). Na jej podstawie gminy mogą zgodzić się, żeby użytkownicy wieczyści należących do nich nieruchomości mogli nabywać je po obniżonych cenach, a w niektórych sytuacjach nawet za darmo.

– Szacujemy, że w samym Krakowie z wnioskiem o przekształcenie wystąpi blisko 50 tys. osób – mówi Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.

O zniżce decyduje gmina

O tym, czy wprowadzić bonifikaty, decyduje sama gmina. ona ustala też wysokość zniżek. Takie uchwały podjęła już większość rad gmin czy miast. W zależności od miejscowości i ustalonych kryteriów uwłaszczania, nieruchomości będzie można nabyć za kwotę od 1 do 70 proc. ich wartości rynkowej.

– Zezwoliliśmy nawet na 99- proc. bonifikatę, ale tylko dla osób, które zapłaciły jednorazowo za cały okres użytkowania wieczystego lub które otrzymały je jako rekompensatę za utracone mienie pozostawione wskutek wojny. Pozostali mogą liczyć na 90- lub 50-proc. zniżkę – tłumaczy Jacek Karwański, kierownik działu użytkowania wieczystego Urzędu Miasta we Wrocławiu. Inne rozwiązanie przyjęto w Warszawie. Tutaj mieszkańcy mogą liczyć na 60-proc. zniżkę, która zwiększa się o 1 proc. za każdy rok trwania użytkowania. Nie może jednak przekroczyć 95 proc.

W większości miast nie ma jednak znaczenia, jak długo była użytkowana dana nieruchomość.

– Nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś użytkował nieruchomość przez dwa lata czy przez pięćdziesiąt. Mogą skorzystać z tego praktycznie wszyscy – tłumaczy Zofia Bobrowicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta w Policach.

Kto może się uwłaszczyć

Z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności mogą wystąpić osoby fizyczne będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Osoby te musiały jednak nabyć to prawo przed 13 października 2005 r. Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić również osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, jak również osoby, które nabyły udział w użytkowaniu wieczystym, niezależnie od tego, kiedy to zrobiły.

Ktoś zyska, ktoś straci

Bonifikata od opłat za przekształcenie to czysty zysk dla użytkowników wieczystych komunalnych gruntów. Wielu do tej pory nie było stać na uwłaszczenie. Nowe zasady pozwalają im na zaoszczędzenie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. W dalszej perspektywie tracą na tym jednak gminy, które nie dość że w przyspieszonym tempie pozbywają się swoich nieruchomości, to jeszcze tracą wpływy z corocznych opłat za użytkowanie.

– Gmina powinna posiadać mienie służące do zaspokajania jej potrzeb. Opłaty za użytkowanie wieczyste są jednym że źródeł dochodu gminy. Gminy powinny się wyzbywać mienia, które jest zbędne i naraża gminę na dodatkowe koszty – twierdzi Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.

– Ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie można rozpatrywać w kategoriach jakichkolwiek korzyści ekonomicznych dla gminy. Nie mieliśmy obowiązku wprowadzenia takich bonifikat, ale pamiętajmy o tym, ze gminę reprezentuje grupa osób o różnych poglądach i opcjach. Ta uchwała nie była rozpatrywana w kategoriach ekonomicznych, tylko raczej społecznych – przyznaje Marek Sierant, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Zamościu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...