Mniej przedsiębiorstw bankrutuje

W pierwszym kwartale spadła w Polsce liczba upadłości. Podczas gdy w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku zbankrutowały 222 firmy, w I kwartale tego roku tylko 133.
Najwięcej przedsiębiorstw zbankrutowało w województwie śląskim (27), mazowieckim (23), wielkopolskim (15), dolnośląskim (11), kujawsko-pomorskim i lubelskim (po 9) oraz zachodniopomorskim (8). Na przeciwległym biegunie znajdują się województwa opolskie i świętokrzyskie, gdzie w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku nie upadła żadna firma, a także podlaskie (2), warmińsko-mazurskie (3) oraz pomorskie, podkarpackie, małopolskie i łódzkie (po 5 upadłości).
Taki rozrzut bankructw nie jest zaskoczeniem – to naturalna konsekwencja różnic w liczbie zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w poszczególnych regionach. W porównaniu z tym samym okresem 2005 roku, tendencja polegająca na zmniejszeniu się liczby upadłości dotyczy większości województw.

Śląsk otwiera stawkę

Największy spadek, aż o 45 proc., nastąpił w województwie mazowieckim (23 upadłości wobec 51 przed rokiem), w dolnośląskim liczba bankrutujących firm zmniejszyła się o niemal 38 proc. (z 29 do 11). Tylko w dwóch województwach liczba bankructw wzrosła w porównaniu z I kwartałem 2005 roku: w lubuskim (z 3 do 6) oraz śląskim (z 20 do 27).
Spośród firm, które ogłosiły upadłość w pierwszym kwartale tego roku, najwięcej, podobnie jak w kilku kolejnych latach, jest spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (69). Wraz z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (18) stanowią one zdecydowaną większość firm, które zbankrutowały. Zwraca uwagę fakt, że na liście bankrutów znajdują się zaledwie trzy przedsiębiorstwa państwowe i jedna spółdzielnia.

Poprawa w budownictwie

Na początku roku najgorzej radziły sobie firmy produkcyjne (37 proc. wszystkich upadłości), na kolejnych miejscach znalazły się usługi (22 proc.) oraz sprzedaż hurtowa (17 proc.). Jeśli jednak do hurtowej doliczyć sprzedaż detaliczną (10 proc.), to okaże się, iż handel nadal znajduje się w ścisłej czołówce sektorów gospodarki najbardziej narażonych na upadłość.
Poprawia się natomiast sytuacja w branży budowlanej, gdzie liczba bankructw spadła ponaddwukrotnie. W pierwszym kwartale splajtowało tylko 18 firm budowlanych, czyli 14 proc. wszystkich upadłości. Dużą poprawę można zauważyć również w sektorze produkcyjnym, gdzie było o 25 proc. upadłości mniej niż w pierwszym kwartale 2005 roku, a także w usługach.

Marek Matusiak
Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...