Państwo pozwoli na domowe rafinerie

Każdy litr benzyny silnikowej i oleju napędowego wprowadzanych do obrotu będzie musiał zawierać co najmniej 4 proc. biokomponentów - zakłada rządowy projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach.
Nowa ustawa zastąpi istniejącą od października 2003 roku ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Okazało się, że zmian jest tak wiele, że trzeba było przygotować zupełnie nowy projekt.

Ustawa po raz pierwszy pozwala rolnikom produkować legalnie biopaliwa na własny użytek. Jednak nie będą oni mogli wprowadzać ich do obrotu, tj. sprzedawać hurtowniom, stacjom paliw, a nawet sąsiadom. Zostanie im także zabroniona produkcja mieszanek z udziałem oleju napędowego czy benzyn. Oznacza to, że rolnik będzie mógł wytwarzać jedynie takie biopaliwa, które będą paliwem samoistnym. Najbardziej popularny okaże się prawdopodobnie czysty olej roślinny. Nie będzie w tym przypadku norm oddziaływania biopaliwa na silnik, a jedynie wymagania jakościowe dotyczące ochrony środowiska.

Nowa ustawa zakłada obowiązek dodawania do paliw określonej ilości biokomponentów. W benzynie i oleju napędowym sprzedawanych na stacjach będzie ich przynajmniej 4 proc. Ustawa może trafić pod obrady Sejmu w czerwcu.

Także w czerwcu pojawi się rozporządzenie ministra gospodarki określające wymagania jakościowe dla dwóch biopaliw: estrów metylowych stanowiących samoistne paliwo i oleju napędowego z 20-proc. dodatkiem estrów. Resort przygotowuje również projekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, mającej zastąpić obecną ustawę z 23 stycznia 2004 roku. Nowe przepisy zajmą się m.in. stosowaniem paliw z wyższym udziałem biokomponentów. Mogą dotyczyć np. pojazdów należących do publicznego transportu, wojska, MSWiA czy publicznej służby zdrowia.

Nowe przepisy określą także kwestię zwolnień z akcyzy i dopłat do inwestycji.

– Wszyscy zainteresowani inwestycjami w biopaliwa mogą liczyć na stabilne warunki wsparcia – powiedział Zbigniew Kamiński, wicedyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.

Stabilna ma być także polityka podatkowa, czego przykładem ma być ustalanie akcyzy na poziomie ustawy. Konkretnych stawek resort jeszcze nie przedstawił.


Adam Woźniak
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...