Potrafimy zatrzymać obcy kapitał

Ponad 85 proc. zagranicznych inwestorów ocenia pozytywnie wybór Polski jako miejsca dla robienia interesów. Prawie dwie trzecie zamierza u nas ponownie zainwestować w ciągu 2-3 lat.
Dlaczego przychodzą do Polski? W najnowszym raporcie KPMG, firmy doradczej, zidentyfikowano trzy podstawowe kryteria wyboru. Są to koszty pracy i lokalizacja geograficzna (po 22,6 proc. odpowiedzi badanych inwestorów) oraz wielkość rynku wewnętrznego (21,4 proc.). Ale co ósmy respondent podkreślał wagę kwalifikacji polskich pracowników. Inwestorzy natomiast w mniejszym stopniu interesują się wysokością stóp podatkowych czy rozmiarami pomocy publicznej (po 2,4 proc. odpowiedzi).

Ponad 85 proc. inwestorów zagranicznych pozytywnie albo bardzo pozytywnie ocenia wejście do Polski. Przeszło 56 proc. zamierza znowu zainwestować w naszym kraju w ciągu najbliższego roku, a dalsze 6 proc. w okresie 2-3 lat.

– To pozytywnie świadczy o atrakcyjności Polski – mówi Mirosław Proppe, dyrektor KPMG.

Jego zdaniem, mamy szanse – ze względu na położenie geograficzne i rozmiary rynku – stać się centrum zaopatrzenia dla krajów regionu, czyli być przyczółkiem dla wielu korporacji. Według brytyjskich analiz w ciągu najbliższych kilku lat do Polski będzie napływać ok. 9 mld dolarów rocznie. Największe ryzyko dla firm inwestujących w Polsce wiąże się z regulacjami administracyjno-biurokratycznymi. Na te przeszkody wskazuje co piąty inwestor, a co szósty na regulacje prawne i sądownictwo oraz otoczenie polityczne. Nikt nie kocha nas w ciemno, a jednak co trzeci inwestor przed dokonaniem inwestycji nie brał pod uwagę innej lokalizacji prócz Polski. Jako alternatywę najczęściej wskazywano Czechy (26,1 proc.), kraje bałtyckie (17,4 proc.) i inne kraje regionu (13 proc.).

Spośród obiegowych opinii o Polsce, które zwłaszcza poprzez zagraniczne media rzutują na wizerunek kraju, przeszło połowę odrzucono jako fałsz. Są to m.in. stwierdzenia o niskiej wydajności Polaków, powszechności łapownictwa czy braku znajomości języków obcych. Teza o zbyt wysokich podatkach ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zagraniczni inwestorzy potwierdzili natomiast opinie o fatalnym działaniu sądów, złej infrastrukturze drogowej, o skomplikowanym charakterze systemu podatkowego czy wszechobecności biurokracji.

Jak podkreślili eksperci KPMG, są to akurat sfery, których poprawa zależy wyłącznie od władz.

Największym zaskoczeniem dla inwestorów zagranicznych był wysoki poziom kwalifikacji polskich pracowników (prawie 44 proc. respondentów).

Tadeusz Barzdo

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...