Kontrole wymknęły się spod kontroli

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej, która ma ukrócić samowolę inspekcji kontrolujących firmy. Proponuje też w nim zmiany, które umożliwiłyby zawieszanie działalności gospodarczej.
Wczoraj w Sejmie posłowie i przedstawiciele organizacji pracodawców i pracowników ocenili funkcjonowanie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej.
Ustawa miała ograniczyć liczbę i czas kontroli prowadzonych u przedsiębiorcy. Zakazywała m.in. przeprowadzania w tym samym czasie kilku kontroli równocześnie, a także ustaliła, że czas trwania kontroli nie może przekroczyć w zależności od wielkości firmy od czterech do ośmiu tygodni. Zdaniem przedsiębiorców takie przepisy są fikcją, gdyż inspekcje nagminnie nie przestrzegają przepisów ustawy.

Łamanie prawa

– Górnicza Izba Przemysłowo- -Handlowa tylko od 21 sierpnia 2004 r. do 31 stycznia 2005 r. odnotowała ponad 200 przypadków naruszeń prawa w trakcie kontroli, których dopuściły się m.in. urzędy skarbowe, urzędy górnicze czy Państwowa Inspekcja Sanitarna – mówi Leszek Jaworski, z Krajowej Izby Gospodarczej. Dodaje, że łamanie przepisów dotyczyło głównie przeprowadzania więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie. – Zanotowano aż 119 takich przypadków. Sytuacja nie poprawiła się też w drugim półroczu 2005 roku; takie przypadki miały miejsce w całym kraju – mówi Leszek Jaworski.
Sposób na ominięcie ograniczeń nałożonych na inspekcje jest prosty. Kontrolerzy powołują się na przepisy ustaw, na podstawie których zostali powołani. I właśnie to według przedsiębiorców jest największym mankamentem ustawy, gdyż nie jest ona skoordynowana z przepisami szczególnymi.
W Polsce funkcjonuje obecnie około 40 instytucji, które kontrolują przedsiębiorców, w niektórych przypadkach ich zadania się dublują. Dlatego zdaniem przedsiębiorców niezbędne jest ujednolicenie struktur i procedur kontrolnych, co znacznie ułatwiłoby prowadzenie działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy zwrócili również uwagę na inne mankamenty tej ustawy. – Powinno zostać wprowadzone pojęcie „zawieszenie działalności gospodarczej” – jako czasowe wyrejestrowane prowadzonej działalności. Brak takich możliwości jest utrudnieniem dla małych i średnich firm, zwłaszcza tych, które działają sezonowo – powiedział Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
– Ta nowelizacja stała się priorytetem dla Ministerstwa Gospodarki – powiedział Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki. Ministerstwo chce wyeliminować nieprawidłowości pojawiające się podczas kontroli ze strony inspekcji. Gdyby przepisy ustawy zostały naruszone przez inspekcję, jej kontrola będzie nieważna (np. gdyby kontrola była prowadzona jednocześnie z inną lub była za długa). Z kolei wprowadzenie możliwości zawieszania działalności gospodarczej mogłoby – zdaniem wiceministra – ograniczyć szarą strefę w Polsce. Jeszcze w większym stopniu ma zostać ograniczona liczba zezwoleń i koncessji potrzebnych do prowadzenia działalności regulowanej. Rozszerzony ma być zakres wydawanych wiążących interpretacji podatkowych.

Co proponuje ministerstwo?

wprowadzenie restrykcji w przypadku nierespektowania przez inspekcje przepisów ustawy (nieważność takiej kontroli);
skoordynowanie przepisów, na podstawie których działają inspekcje z ustawą o swobodzie gospodarczej;
wprowadzenie możliwości czasowego zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej;
dalsze ograniczenie zezwoleń i koncesji przy niektórych rodzajach działalności gospodarczej;
rozszerzenie zakresu wydawania wiążących interpretacji podatkowych.

Co proponują przedsiębiorcy?

wprowadzenie przepisów dyscyplinujących dla inspekcji kontrolujących firmy;
skoordynowanie przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej z przepisami, na podstawie których działają inspekcje;
wprowadzenie ścisłej definicji miejsca kontroli;
wprowadzenie możliwości zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej;
ograniczenie liczby instytucji upoważnionych do kontroli;
rozszerzenie zakresu wiążących interpretacji podatkowych na ustawę o ubezpieczeniach społecznych i podatkach lokalnych.

Tomasz Pietryga


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...