Gospodarka w pętli dawnego systemu

Tempo rozwoju ekonomicznego Polski przypomina ślamazarny wzrost sytych gospodarek starej Unii. Jesteśmy w ogonie nowych państw członkowskich, których liderzy - Łotwa i Estonia - osiągają dwucyfrowy przyrost PKB.
Najnowszy raport Eurostatu, unijnych służb statystycznych, po raz kolejny potwierdza, że najwięcej ożywienia do gospodarek Wspólnoty wnoszą nowe kraje członkowskie. W trzecim kwartale 2005 roku w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego PKB w całej Unii Europejskiej wzrósł średnio o 1,8 proc. Tradycyjnie najszybciej rozwijały się państwa bałtyckie. Absolutnym liderem jest obecnie Łotwa, której PKB zwiększyło się aż o 11,4 proc. W ślad za nią idą Estonia (10,4 proc.) i Litwa (8,5 proc.). Zupełnie dobrze radzą sobie gospodarki innych nowicjuszy. Słowacja ciągle dyktuje mocne tempo na poziomie 6,2 proc., a sąsiednie Czechy mają solidny wskaźnik rzędu 4,8 proc.

Na tym tle Polska wypada bardzo mizernie, chociaż nasza gospodarka i tak wyszła na prostą po bardzo kiepskich wynikach pierwszego półrocza. Produkt krajowy brutto w III kwartale 2005 roku zwiększył się o 3,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego (w II kwartale zanotowano wzrost o 2,8 proc., w I kwartale – o 2,1 proc.). Tymczasem lepsze rezultaty osiągają w UE tak zaawansowane gospodarki, jak Dania czy Irlandia.

Według ekspertów z OECD, lepsze notowania polskiej gospodarki zależą od ożywienia na rynku konsumentów i większej aktywności inwestycyjnej firm, która może uzyskać wsparcie finansowe w postaci hojnych funduszy unijnych. Cały czas istnieją jednak przeszkody wynikające z biurokracji i różnych barier administracyjnych, które utrudniają lub wręcz hamują swobodny rozwój przedsiębiorczości. Nic też dziwnego, że zgodnie z prognozami OECD polska gospodarka do 2007 roku będzie rozwijać się znacznie poniżej swoich możliwości, w tempie nieprzekraczającym 4 proc. PKB. Ostatnie zawirowania polityczne, i ich negatywny wpływ na gospodarkę, jedynie potwierdzają słuszność tej prognozy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo



 
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...