Gospodarka wciąż pełna niewiadomych

Coraz trudniej przewidzieć, co w kwestiach gospodarczych zrobi rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Sprzeczne wypowiedzi polityków PiS wskazują, że brakuje im konsekwencji, a program nie jest już monolitem.
Zaprezentowany wczoraj w Centrum im. Adama Smitha „Raport Otwarcia” nie napawa optymizmem. Osłabienie atrakcyjności inwestycyjnej, malejące tempo i wielkość inwestycji, mniejszy od nowych członków Unii Europejskiej skorygowany o parytet siły nabywczej PKB. Do tego rekordowa liczba bezrobotnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Czy prosocjalny, oparty na zwiększeniu wydatków budżetowych, program rządu może te niekorzystne proporcje zmienić? Na razie więcej w nim niewiadomych, bo część przedwyborczych postulatów padła w zderzeniu z realiami gospodarki. Inne są na bieżąco modyfikowane. Muszą bowiem uspokoić z jednej strony zniecierpliwionych wyborców, z drugiej pełnych obaw przedsiębiorców i ekonomistów.

Najbardziej gorącym tematem pozostają finanse państwa. Rząd będzie bronił 30-miliardowego deficytu, bo jest jednym z filarów programu gospodarczego. Ale musi znaleźć pieniądze na ulgi prorodzinne i becikowe. Dlatego powrót do wyższej akcyzy na paliwa sprzed połowy września, przed czym PiS usiłuje się bronić, okaże się koniecznością. Nie da się także wykluczyć podwyższenia akcyzy w przyszłym roku. Poprzedni minister finansów spodziewał się uzyskać dzięki tej podwyżce (16 gr) blisko półtora miliarda zł.

– Realizacja priorytetowych celów rządu będzie teraz zależała od wyników wszystkich obliczeń dokonywanych przez resort finansów. Do tej pory ich nie przeprowadzono, więc wiele może się zmienić – uważa Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

Wobec rosnących potrzeb finansowych wątpliwa okazuje się perspektywa rychłego zniesienia podatku od oszczędności oraz zysków z giełdy. Trudno także zakładać, by rząd znalazł pieniądze na zagwarantowanie budowy 3 mln mieszkań w ciągu zaledwie 8 lat. Problematyczna może okazać się również budowa autostrad bez kapitału prywatnego. Może dlatego trwające postępowania przetargowe nie zostały wstrzymane. Tymczasem inwestorzy, mający w pamięci niedawne zapowiedzi nowego ministra transportu Jerzego Polaczka, nie bardzo wiedzą, czego się trzymać.

Wydatki socjalne mogą przyspieszyć prywatyzację – pieniędzy rząd będzie szukał w sprzedaży przedsiębiorstw.

Pod dużym znakiem zapytania stoi program prywatyzacji. Wciąż więcej mówi się o tym, co nie będzie sprzedawane, niż o tym, co powinno być prywatyzowane. Niepokojącym sygnałem było skarcenie ministra skarbu Andrzeja Mikosza, gdy wypowiadał się o konieczności dalszej prywatyzacji. Równie niepokojąca była niechętna hipermarketom wypowiedź ministra finansów Teresy Lubińskiej. Ale w drugą stronę zakręcił nastrojami minister przemysłu Piotr Woźniak, który w ubiegłym tygodniu przyjechał na otwarcie nowego hipermarketu do Katowic. W dodatku zapowiedział na konferencji prasowej dalsze otwarcie Polski na tego typu inwestycje.

Czy możemy się spodziewać takich kolejnych sprzeczności? Prawdopodobnie tak, bo politycy będą zmuszeni do coraz większej elastyczności.

– Rzeczywistość przerasta ich wyobrażenia zanim jeszcze dojdą do władzy. Później okazuje się, że muszą dostosowywać swe zamiary do możliwości – tłumaczy Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Dzięki temu część „niebezpiecznych” zapowiedzi zaczyna się powoli oddalać. Przede wszystkim te, które mogłyby dokonać zawirowań na rynkach finansowych, jak perspektywa nacisku na obniżanie stóp procentowych lub ograniczania niezależności banku centralnego. Można się także spodziewać, że w miarę upływu czasu przybywać będzie działań o charakterze prorynkowym, mogących ustabilizować rynek walutowy i zachęcić inwestorów zagranicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Woźniak


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...