Krótka ławka koalicji

Finał wyborów prezydenckich nie rozwiąże problemów z powołaniem nowego rządu. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska mają kłopot z wystawieniem kandydatów.
Na trzy dni przed wyborami, koalicjantów trapi syndrom „krótkiej ławki”. Żaden nie ma pewnych osób na obsadzenie najważniejszych dla gospodarki resortów. Decydujące rozmowy mają zacząć się w weekend, gdy znane będą ostatnie przed wyborami sondaże.

Osiągnięcie kompromisu będzie jednak trudne. Przygotowywany jeszcze przed wyborami do parlamentu podział resortów runął, gdyż wbrew oczekiwaniom wygrał PiS. Nic dziwnego, że wzrósł jego apetyt na resorty, które miała przejąć PO – gospodarki i finansów. Bracia Kaczyńscy mają jednak spory problem: z jednej strony, brakuje im odpowiednich kandydatów. Z drugiej – rynek przyjmuje ewentualność kierowania przez PiS gospodarką i finansami państwa z wyraźną dezaprobatą.

Kto będzie więc ministrem gospodarki? Największe szanse ma poseł Adam Szejnfeld z PO. W dotychczasowym Sejmie był szefem komisji gospodarki, ma opinię osoby, która dobrze zna się na ekonomii. W PiS trudno o tak wyraźnego kandydata, choć w grę wchodzi Artur Zawisza.

Do Ministerstwa Finansów ze strony PiS przymierza się Cezary Mech, współautor programu gospodarczego tej partii. Nie ma on jednak poparcia Platformy. Ta z kolei wystawia Stefana Kawalca, byłego ministra finansów. Dwie inne kandydatury tej partii mają mniejsze szanse: Rafała Antczaka, eksperta CASE (politycy PiS mają mu za złe jego krytyczne wypowiedzi) oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz (wpadka z dofinansowaniem warszawskiego hospicjum).

Spory kłopot będą mieli koalicjanci z uzgodnieniem kandydatury na ministra skarbu. Wcześniej „pewniakiem” był Kazimierz Marcinkiewicz. Teraz mówi się o pośle Wojciechu Jasińskim, prawniku z Płocka. W przypadku PO trudno mówić w tej chwili o pewnym kandydacie.

Nie ma natomiast większych wątpliwości, kto ze strony PiS powinien zostać ministrem infrastruktury: to Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Jego kontrkandydatem z PO może zostać Tadeusz Jarmuziewicz.

Wszystko może się jednak zmienić, a decydujący będzie wynik niedzielnych wyborów prezydenckich. W przyszłym tygodniu mogą pojawić się nowe nazwiska „rezerwowych”, do tej pory skrzętnie ukrywane. Taką osobę ma m.in. PiS jako alternatywę dla Cezarego Mecha w przypadku ostrego starcia o przejęcie Ministerstwa Finansów.


Janusz K. Kowalski, Adam Woźniak
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...