MF obniża prognozę wzrostu PKB

Ministerstwo Finansów obniżyło prognozę wzrostu w III kwartale do 3,4 proc. z 3,7 proc. szacowanych wcześniej i spodziewa się, że w 2005 roku wzrost wyniesie nieco powyżej 3 proc.
"Polska gospodarka znajduje się obecnie na ścieżce nieco szybszego wzrostu, choć ożywienie następuje powoli, a jego skala jest niższa od naszych wcześniejszych oczekiwań. Szacujemy, że w III kw. 2005 r. wzrost PKB przyspieszy do 3,4 proc. z 2,8 proc. zanotowanych w II kw" - napisało MF w październikowym przeglądzie makroekonomicznym.

"W porównaniu z poprzednim kwartałem większy wkład we wzrost PKB będzie miał popyt krajowy, choć kontrybucja eksportu netto pozostanie na dodatnim poziomie. Oceniamy, że rzeczywisty PKB znajduje się poniżej poziomu produktu potencjalnego, co oznacza utrzymywanie się ujemnej luki produktowej. Przewidujemy, że w IV kw. nastąpi dalsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie w całym 2005 r. wzrost PKB wyniesie nieco powyżej 3 proc." - pisze MF.

MF dodało, że ujemna luka produktowa, łagodna skala ożywienia koniunktury oraz struktura tworzenia PKB przyczyniają się do braku presji inflacyjnej.

"Świadczy o tym niski poziom wszystkich miar inflacji bazowej, które w sierpniu br. znajdowały się poniżej wskaźnika CPI. Niska dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych, mimo wysokiego wzrostu cen ropy naftowej, to zasługa również wysokiej stopy bezrobocia, pozostającej powyżej poziomu stopy naturalnej; w efekcie oczekujemy, że do końca br. inflacja będzie znajdowała się w pobliżu dolnej granicy przedziału celu inflacyjnego" - pisze MF.

"Oceniamy, że perspektywy dla gospodarki pozostają korzystne, choć w bilansie ryzyk związanym z przewidywanym rozwojem sytuacji gospodarczej czynniki negatywne przeważają nad pozytywnymi. Do pierwszych z nich można zaliczyć: ponowny wzrost cen ropy, możliwość gwałtownego zaostrzenia warunków panujących na światowych rynkach finansowych, słabszy wzrost w strefie euro oraz niepewność związaną z tworzeniem się koalicji rządowej i kształtem przyszłego programu gospodarczego. Te drugie to możliwość większego od naszych przewidywań ożywienia popytu krajowego w kontekście korzystnych wyników badań koniunktury sugerujących poprawę klimatu inwestycyjnego w sektorze przedsiębiorstw, kontynuacji dotychczasowych tendencji na rynku kredytów konsumpcyjnych, w tym mieszkaniowych, oraz kapitałowym" - dodaje MF.
Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...