Uciekają, gdzie spokojniej

Przedsiębiorcy coraz częściej zmieniają miejsce prowadzenia działalności. Powód: ucieczka przed znienawidzonym urzędem skarbowym lub poszukiwanie korzystniejszych interpretacji podatkowych.
W obawie przed szykanami ze strony organów podatkowych właściciele firm, które uciekły przed swoimi poprzednimi urzędami skarbowymi, nie godzą się na ujawnianie ich nazw ani miejscowości, gdzie poprzednio działały. Jeden z przedsiębiorców opowiada, że przeniósł firmę do Warszawy, bo jego miejscowy urząd skarbowy „rwał ją razem z podszewką”. Do stolicy przeprowadziło się też kilka dużych firm, które narzekają na „strzyżenie przez fiskusa do gołej skóry”.

Najczęściej firmy uciekają z regionów, gdzie nie ma wielu przedsiębiorstw. Po prostu nie chcą być na świeczniku inspektorów skarbowych, nawet jeżeli nie popełniły żadnego przewinienia podatkowego. Nieustająca kontrola może obrzydzić działalność gospodarczą nawet urodzonemu biznesmenowi. Tymczasem średniej wielkości firma z Warmii niemal zniknie w stolicy, stanie się niezauważalna.

– Nie można mówić o trendzie, ale rzeczywiście część firm przenosi miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, pozostawiając np. produkcję w dotychczasowym miejscu. Najczęściej opuszczają małe miejscowości i przenoszą się do dużych – mówi Andrzej Dębiec, partner z kancelarii Lovells. Ministerstwo Finansów nie dysponuje danymi, które świadczyłyby o skali zjawiska.

Bywa, że przedsiębiorcy po prostu nie do końca ufają kompetencjom swoich urzędników skarbowych. – Urzędy skarbowe w dużych miastach są bardziej doświadczone w zakresie obsługi skomplikowanych transakcji. Ich decyzje są bardziej przewidywalne – mówi A. Dębiec. Pracownicy urzędów skarbowych w dużych miastach są często ostrożniejsi. Zdają sobie sprawę z konsekwencji decyzji, które podejmują.

Firmy nie tylko uciekają przed nieograniczonym apetytem fiskusa. Chcą współpracować z bardziej przyjaznymi urzędami skarbowymi. Prawo podatkowe w Polsce ciągle przypomina prawo lokalne. To co dla jednego urzędu skarbowego jest zwykłą ulgą podatkową, dla innego będzie próbą oszustwa.

– W niektórych przypadkach powodem zmiany miejsca prowadzenia działalności gospodarczej mogą być korzystne interpretacje podatkowe, które można uzyskać od „przyszłego” urzędu skarbowego. Bardzo podobna sytuacja była w Holandii, gdzie do połowy lat 90. firmy przenosiły działalność do miejsc, w których otrzymywały korzystne wykładnie – tłumaczy A. Dębiec.


Aleksandra Tarka, Marcin Musiał
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...