Samowolka w urzędzie miar

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu Głównego Urzędu Miar paraliżowały działalność przedsiębiorców.

Urządzenia legalizowano bez podstaw prawnych, a właściciele firm miesiącami czekali na decyzje, bo urząd nie przygotowywał stosownych aktów wykonawczych – stwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli.

– Zarzutem najcięższego kalibru jest naruszenie konstytucji. Izba rzadko formułuje tak poważnie brzmiące zastrzeżenia. Prezes Głównego Urzędu Miar, zamiast przygotowywać projekty rozporządzeń do ustaw, sam wydawał zarządzenia, które regulowały niektóre obszary. Co gorsza, robił to w pełni świadomie – wyjaśniał wiceprezes NIK Jacek Jezierski.

Chodzi o 6 zarządzeń z okresu między 17 października 1997 r. a 20 grudnia 2002 r., które ówczesny prezes GUM wydawał jako akty prawne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące. Robił to mimo ostrzeżeń służb prawnych urzędu, a nawet rzecznika praw obywatelskich, który zwracał uwagę, że zalegalizowane na podstawie zarządzenia alkomaty są używane przez policję bezprawnie. W efekcie wszystkie decyzje o zalegalizowaniu aparatów pomiarowych wydanych na podstawie zarządzeń są nieważne. Same zarządzenia przestały obowiązywać w kwietniu 2004 r.

– Osoba odpowiedzialna za ten stan nie jest już prezesem. Nie jest to też organ kwalifikujący się to Trybunału Stanu. To oznacza, że urzędnik ten uniknął odpowiedzialności. Nie znaleźliśmy żadnej możliwości wystąpienia wobec niego z wnioskiem o ukaranie za działania niezgodne z konstytucją – tłumaczył J. Jezierski.

Badając funkcjonowanie GUM i wszystkich 16 okręgowych urzędów miar, NIK zwrócił także uwagę na opóźnienia w wydawaniu rozporządzeń i decyzji. Do końca stycznia 2005 r., mimo upływu 3,5 roku od daty opublikowania ustawy, nie wydano wszystkich rozporządzeń do ustawy o miarach. – Paraliżowało to działania przedsiębiorców. Ich wnioski o naprawę tachografów nie były rozpatrywane. GUM informował, że nie ma przepisów, a sam był odpowiedzialny za ich przygotowanie – stwierdza NIK.

Kontrolerzy zwrócili też uwagę na nieprzestrzeganie przez urzędy miar przepisów kodeksu postępowania administracyjnego przy wydawaniu decyzji – nie informowano o zmianie terminu załatwiania sprawy, pisma o uzupełnienie wniosków były niekompletne, nie publikowano decyzji o zatwierdzaniu przyrządów pomiarowych. Izba uspokaja natomiast przedsiębiorców, że nie wykazano nieprawidłowości przy zasadniczych czynnościach dotyczących legalizacji przyrządów pomiarowych i ustalaniu państwowych wzorców jednostek miar. Pozytywnie oceniono działalność organów administracji probierczej.


Magdalena Wojtuch
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...