Własność intelektualna. Kontrowersyjna dyrektywa odrzucona

Parlament Europejski odrzucił wczoraj absolutną większością głosów projekt kontrowersyjnej dyrektywy o patentowaniu wynalazków realizowanych za pomocą komputera. Gdyby została uchwalona, jej nieprecyzyjne zapisy mogłyby doprowadzić do patentowania programów komputerowych jako takich, a to z kolei mogłoby zagrażać bytowi małych i średnich firm informatycznych.
Projekt dyrektywy odrzucono większością 648 głosów, na 680 głosujących. Oznacza to, że prace muszą się zacząć od nowa. Jest to zwycięstwo naszych eurodeputowanych i rządu polskiego, który zgłosił do niego szereg zastrzeżeń. Projekt zawierał bowiem tak nieprecyzyjne zapisy, że po uchwaleniu dyrektywa mogłaby doprowadzić do patentowania programów komputerowych jako takich.

Nie podano w nim, co można patentować, a czego patentować nie można, nie było wyraźnego zakazu patentowania programów w oderwaniu od przedmiotu, którego dotyczą, nie zrobiono też szacunku skutków finansowych wprowadzenia dyrektywy w życie.

Projekt dyrektywy od prawie roku spędzał sen z oczu małych i średnich przedsiębiorców. Obawiali się, że za przysłowiowe każde kliknięcie myszką trzeba będzie płacić, bo za korzystanie z patentu trzeba płacić, i to niemało, a to oznaczałoby ich koniec.

Pogląd przeciwników popiera Alain Pompidou, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego. Zastrzega jednak, że czym innym jest opatentowanie rozwiązania technicznego użytego w tym programie. Uważa, że to powinno się patentować, w przeciwnym razie zablokuje się rozwój innowacyjności.

Nasze prawo własności przemysłowej wyraźnie zakazuje patentowania programów komputerowych, ponieważ są one chronione prawem autorskim. Patentować można wynalazki, czyli rozwiązania techniczne. Mogą być realizowane przy użyciu komputera, ale to trzeba precyzyjnie w przepisach określić. Gwoli sprawiedliwości należy dodać, że projekt miał też swoich zagorzałych zwolenników m.in. Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, firmę Logotec (ich stanowisko przedstawiliśmy w „GP” z 4 czerwca).

Po zakończonym głosowaniu Jerzy Buzek, eurodeputowany, powiedział PAP, że skoro nie ma możliwości przyjęcia dobrej dyrektywy, to lepiej nie mieć żadnej.

Marta Pionkowska
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...