MF chce sprzedać 15-letnie euroobligacje

BNP Paribas, Citigroup i Dresdner Kleinwort Wasserstein zorganizują emisję 15-letnich euroobligacji o wartości 500 mln euro. To ostatnia transza programu rozpoczętego w styczniu tego roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
"Ministerstwo Finansów informuje, że banki BNP Paribas, Citigroup i Dresdner Kleinwort Wasserstein otrzymały mandat na zorganizowanie ponownego otwarcia emisji 15-letniej obligacji nominowanej w euro o kuponie 4,20 proc., wyemitowanej na początku bieżącego roku" - podało MF w komunikacie.

"Transakcja ponownego otwarcia o wartości nominalnej 500 mln euro przeprowadzona zostanie w najbliższym czasie, w zależności od warunków rynkowych. Będzie to ostatnie ponowne otwarcie tej obligacji w tym roku" - głosi komunikat.

W tym roku resort sprzedał euroobligacje 15-letnie za 4,5 mld euro. W ubiegłym roku MF sprzedało w styczniu euroobligacje pięcioletnie za 1,5 mld euro. Na początku marca MF sprzedało papiery o wartości 700 mln euro. Środki uzyskane ze sprzedaży wcześniejszych transz euroobligacji 15-letnich zostały w większości przeznaczone na przedterminową spłatę długu w Klubie Paryskim.

Jak dotąd Polska spłaciła w tym trybie blisko 5,9 mld dolarów długu z 16,8 mld dolarów, jakie winna jest 16 wierzycielom zrzeszonym w Klubie. W najbliższych tygodniach prawdopodobnie zostanie sfinalizowana spłata hiszpańskiej części długu w Klubie Paryskim i trwają obecnie rozmowy z Hiszpanią w sprawie formuły spłaty.

Polska jest winna Hiszpanii około 45 mln euro (56,9 mln dolarów). Nadal jednak nieznane jest stanowisko największego wierzyciela z grupy, czyli Francji. Według danych MF, Polska jest jej winna ponad 2,6 mld euro (3,3 mld dolarów).
Moja firma
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca
29 maja 2024

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.
29 maja 2024

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych
28 maja 2024

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji
27 maja 2024

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

pokaż więcej
Proszę czekać...