Stopy niższe o 50 pkt, nastawienie neutralne

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i niespodziewanie zmieniła nastawienie na neutralne. Według wielu ekonomistów nie oznacza to wcale końca cieć, ale kolejne będą ostrożniejsze, po 25 pkt bazowych.

Zdaniem Stanisława Kluzy, głównego ekonomisty BGŻ, obniżka stóp w takiej skali nie była zaskoczeniem, natomiast zmiana nastawienia z łagodnego na neutralne jest nieco dziwna, bo nastąpiła przed oczekiwanymi, głębokimi spadkami inflacji. Jest to decyzja na wyrost – ocenia S. Kluza i dodaje, że powinna zostać podjęta dopiero w momencie ustabilizowania sytuacji. Ekonomista BGŻ spodziewa się kolejnych obniżek stóp, w perspektywie 3-5 miesięcy główna stopa referencyjna może spaść poniżej 5 proc. Dodaje, że perspektywa tańszego kredytu dla przedsiębiorstw może się przełożyć na wzrost inwestycji przedsiębiorstw, a spodziewane niższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest dobrym sygnałem dla rynku nieruchomości, a tańszy kredyt konsumpcyjny może być impulsem dla ożywienia sprzedaży detalicznej.

Inne oczekiwania ma Andrzej Bratkowski, główny ekonomista Banku Pekao. – Mam nadzieję, że to ostatnia obniżka stóp w tym roku. Dobrze, że rada, zmieniając nastawienie na neutralne, dała taki sygnał. Według ostatnich dostępnych danych można oczekiwać, że pierwsze półrocze tego roku będzie słabe pod względem tempa wzrostu PKB, natomiast w 2006 roku możemy się spodziewać szybkiego wzrostu gospodarczego i większego zagrożenia inflacyjnego. Ostatnie obniżki nie będą miały większego wpływu na inflację w najbliższych miesiącach, ale mogą się okazać zbyt głębokie z punktu widzenia sytuacji w roku przyszłym – argumentuje A. Bratkowski. Obniżka stóp wzmocniła złotego, który od rana ostro tracił na wartości. Wzrosły rentowności obligacji.

Główna stopa referencyjna wynosi od dziś 5,5 proc. Wczorajsza obniżka była drugą w tym roku, wcześniej, w marcu RPP obniżyła stopy również o 50 pkt bazowych. W maju zostanie opublikowana kolejna projekcja inflacyjna, którą rada weźmie pod uwagę przy podejmowaniu kolejnych decyzji.


Monika Krześniak
Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...