Eurodeputowani mogą stracić hojne dodatki

Eurodeputowani wkrótce mogą mieć ujednolicone zarobki do 84.000 euro rocznie, lecz w zamian mieliby stracić hojne dodatki, które niejednokrotnie wynoszą dziesiątki tysięcy euro rocznie - pisze w czwartek na pierwszej stronie brytyjski dziennik gospodarczy "Financial Times".
To wspaniale, jeśli jesteś Litwinem, ale Włochów może to zdenerwować - komentuje dziennik wyjaśniając, że obecnie zarobki 732 eurodeputowanych są tak zróżnicowane, że różnica w pensji może być nawet dziesięciokrotna. Propozycja ujednolicenia pensji dla wszystkich członków Parlamentu Europejskiego będzie - jak zapowiada gazeta - tematem dyskusji unijnych ministrów w najbliższym czasie, tak aby sprawę rozstrzygnąć jeszcze za przewodnictwa Luksemburga, czyli do końca czerwca tego roku.

Odpowiadający w rządzie Luksemburga za sprawy zagraniczne i imigrację Nicolas Schmit, którego cytuje "FT", powiedział, że "parlament jest mocno zainteresowany osiągnięciem tego porozumienia". "Po miesiącach żmudnej pracy Schmit ma nadzieję, że kraje członkowskie zatwierdzą plan, kończąc tym samym z metodami odpisywania kosztów, które od lat podważały reputację parlamentu" - zaznacza gazeta.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, tłumaczy dziennik, eurodeputowani mogą domagać się zwrotu kosztów za drogie bilety na przeloty do Brukseli bądź Strasburga, nawet jeśli faktycznie odbywają podróż tanimi liniami lotniczymi za ułamek tej ceny.

W przyszłości natomiast zwrot kosztów podróży nastąpi na podstawie rachunku - pisze gazeta. Dotychczasowa metoda opłacania posłów z 25 krajów, kontynuuje dziennik, polega na tym, że eurodeputowanym wypłaca się pensje w wysokości ustalonego pułapu w ich narodowych parlamentach: "dlatego włoski eurodeputowany zarabia około 11.000 euro miesięcznie, a jego koledzy z krajów Bałtyckich 800 euro" - podkreśla "FT".

Gazeta przypomina także, że poprzednie próby reformy, zmierzające do zmiany sposobu opłacania pracy eurodeputowanych spełzły na niczym, ale teraz wielu eurodeputowanych czuje, że nadszedł najwyższy czas podjęcia działań.

W styczniu 2004 roku - przypomina "Financial Times" - niemieccy eurodeputowani zablokowali propozycję ujednolicenia płacy na poziomie 8.671 euro miesięcznie pod presją Berlina obawiającego się, że musiałby płacić więcej niż według istniejącego systemu.

"Propozycja Luksemburga mówiąca o 7.000 euro miesięcznie mogłaby rozwiać takie obawy: ujednolicona pensja byłaby bliska temu, co niemieccy posłowie otrzymują w tej chwili" - pisze gazeta dodając, że na reformie systemu najwięcej straciliby Włosi.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...