Wzrasta zatrudnienie- głownie w usługach

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, liczba pracujących w gospodarce narodowej, zamiast spaść, zwiększyła się o 340 tysięcy.
Wysoki wzrost gospodarczy zaczął więc korzystnie wpływać na rynek pracy. W tym roku może być lepiej niż w roku ubiegłym, ponieważ dużo przedsiębiorstw, zwłaszcza usługowych, planuje zwiększenie zatrudnienia.

Z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, zatrudnienie w gospodarce narodowej, łącznie z szarą strefą, zwiększyło się o 340 tysięcy. Ta korzystna tendencja utrzymuje się również w tym roku. Wskazuje na to rosnące od dwóch miesięcy zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Zwiększyła się nawet liczba osób pracujących w przemyśle, choć w dłuższej perspektywie w branży tej nie będzie powstawać dużo miejsc pracy, tak jak to się dzieje w krajach, które mają nowoczesną gospodarkę. Tymczasem w okresie styczeń–luty tego roku przemysł samochodowy zwiększył liczbę pracowników o 11 tysięcy, o tyle samo wzrosło zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących z metali. Dobra koniunktura na meble sprawiła, że w przedsiębiorstwach, które je wytwarzają, zatrudnienie wzrosło o 10 tysięcy.

Szansę na wyraźniejszą poprawę sytuacji na rynku pracy stwarzają przede wszystkim usługi. W Polsce ma w nich zajęcie tylko 53 proc. pracujących, podczas gdy na przykład w Wielkiej Brytanii czy Szwecji odsetek ten wynosi 75 proc., we Francji około 71 proc., a w Niemczech ponad 66 proc. Natomiast średnio w starych krajach Unii Europejskiej zarabia w usługach 69 proc. pracujących.

O tym, że w tym roku przybędzie osób, które będą miały płatne zajęcie, świadczą badania Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. – Wynika z nich, że zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i małe oraz średnie firmy zamierzają stworzyć wyraźnie więcej nowych miejsc pracy niż wyniesie planowana w części tych podmiotów redukcja zatrudnienia – powiedziała „GP” dr Małgorzta Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Zdaniem prof. Janusza Witkowskiego, wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w tym roku bardziej widoczna będzie poprawa w zakresie liczby pracujących niż w zakresie bezrobocia. Powstanie więcej nowych miejsc pracy, ale nie będą to rewolucyjne zmiany. Z ograniczeniem bezrobocia nie będzie łatwo z kilku powodów. Na rynku pracy pojawi się znów kilkaset tysięcy osób z lat wyżu demograficznego. Część z nich zajmie etaty osób przechodzących na emerytury czy rezygnujących z pracy z innych powodów. Ale żeby nie pogarszać sytuacji na rynku pracy, tylko z powodu roczników wyżu demograficznego trzeba stworzyć 150-170 tys. nowych miejsc pracy – ocenia prof. Janusz Witkowski. Ponadto jeśli przybywać będzie w widocznej skali płatnego zajęcia, to prawdopodobnie nowymi miejscami pracy zainteresują się także ci, którzy obecnie pracy nie poszukują, są bierni, bo zraziły ich dotychczasowe doświadczenia, nie rejestrują się w urzędach pracy, a jest ich ponad 400 tysięcy.

Poprawę na rynku pracy zapowiada także zwiększona liczba ofert zatrudnienia, które trafiają do urzędów pracy. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku było ich ponad 119 tysięcy – ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2001 r. oraz o 8 tys. więcej niż w okresie styczeń–luty ubiegłego roku. Ocenia się jednak, że do urzędów pracy trafia mniej niż połowa ofert pracy, które pojawiają się na rynku.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...