SOKiK. Zakazane klauzule w umowach z kablówką

Telewizja kablowa nie ma prawa jednostronnie zmieniać wysokości abonamentu bez przyznania klientowi prawa odstąpienia od umowy.
Nie może również wyłączać swojej odpowiedzialności za zakłócenia w odbiorze programów.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował niektóre postanowienia umowy zawieranej z konsumentami przez Poddębicką Telewizję Kablową Sp. z o.o. Pozew w tej sprawie trafił do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spółka zastrzegła w umowie, że nie ponosi odpowiedzialności za zakłócenia w odbiorze programów telewizyjnych i radiowych, rozprowadzanych w sieci TV kablowej, wynikające z przyczyn niezależnych od spółki, w szczególności z przyczyn występujących poza siecią. Zdaniem prezesa UOKiK, spółka zapewniła sobie w ten sposób prawo do dokonywania wiążącej interpretacji umowy i ograniczyła swoją odpowiedzialność względem klienta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Wyłącznie bowiem od decyzji operatora zależy, czy uzna daną okoliczność, powodującą zakłócenia w odbiorze, za zależną od niego. Poza tym, jeśli operator świadczy usługi przy udziale osób trzecich (chodzi tu o niesprecyzowane „przyczyny występujące poza siecią”), odpowiada za ich działania tak jak za własne.

Ponadto, przedsiębiorca zastrzegł w umowie, że ma prawo zmiany wysokości miesięcznej opłaty za korzystanie z abonamentu. Tymczasem jednostronna zmiana przez operatora umowy, bez ważnej przyczyny, stanowi niedozwolone postanowienie umowne. Podobnie jak możliwość określenia lub podwyższenia ceny, po zawarciu umowy, bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy.

W umowach spółka zapisywała również, że jeśli abonent nie może odbierać programów radiowych i telewizyjnych, zwrot opłaty miesięcznej przysługuje mu dopiero wówczas, gdy przerwa w odbiorze trwała dłużej niż 7 dni. Takie działanie jest sprzeczne z prawem, gdyż świadczenie usług telewizji kablowej jest umową wzajemną – abonent płaci abonament, w zamian za odbiór programów TV. Tak więc jeśli przerwa w odbiorze trwa choćby jeden dzień, powinien otrzymać zwrot odpowiedniej części abonamentu.

Sąd uznał wszystkie zakwestionowane postanowienia za niedozwolone i zakazał ich stosowania. Wyrok nie jest prawomocny. (sygn. akt XVII Amc 3/04.)

Ewa Usowicz


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...