Pośrednicy i zarządcy nieruchomości: łatwiejszy dostęp do unijnego rynku

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości będą mogli łatwiej wykonywać swój zawód w innych krajach Unii Europejskiej - wynika z projektów dwóch unijnych dyrektyw.
Obecnie pośrednicy i zarządcy nieruchomości objęci są dwiema dyrektywami, które regulują prawo dostępu do tych zawodów w innych państwach Unii Europejskiej. Są to dyrektywa 89/48/EWG (dotycząca uznawania dyplomów) oraz dyrektywa 92/51/EWG (uzupełniająca tę pierwszą). Celem tych przepisów jest uniknięcie sytuacji, gdy obywatele państw członkowskich nie mogliby wykonywać zawodu na własny rachunek lub jako pracownik najemny w państwie innym od tego, w którym zdobyli kwalifikacje. W praktyce oznacza to, że Polak (posiadający krajową licencję pośrednika), który chce pracować jako pośrednik w którymś z krajów UE, musiałby przejść długotrwałą procedurę kwalifikacyjną. Zdaniem Jacka Szyca, prezesa firmy Carisma, handlującej nieruchomościami np. w Hiszpanii i Włoszech, wymogi te nie utrudniają zbytnio działalności polskich pośredników, którzy najczęściej współpracują z miejscowymi pośrednikami i prawnikami. System działa także w drugą stronę. Pośrednicy-obywatele UE, którzy chcieliby wykonywać ten zawód w Polsce, muszą przejść przez procedury określone m.in. w przepisach z 2001 r. i 2002 r. o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich UE.
Bruksela zaczyna prace nad zmianami obecnego systemu. Projektowane dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym oraz o uznawaniu kwalifikacji zawodowych przewidują, że organizacje zawodowe o zasięgu europejskim mogą przedstawić Komisji Europejskiej tzw. wspólną platformę dla danego zawodu. Będzie to zespół kryteriów dotyczących kwalifikacji zawodowych, m.in. określenie poziomu wykształcenia i doświadczenia koniecznego dla wykonywania zawodu. Prace nad takimi standardami dla pośredników i zarządców podjęła Europejska Rada Nieruchomości (CEPI), której członkiem jest też Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).
Na razie, pośredników martwią jednak bardziej prozaiczne sprawy. Wciąż brakuje rozporządzenia o postępowaniach kwalifikacyjnych, które powinno być wydane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami. Nie można więc obecnie przystąpić do egzaminu na pośrednika, zarządcę lub rzeczoznawcę. Marek Stelmaszak, prezydent PFRN, szacuje, że na egzaminy czeka ok. 700 kandydatów. Teraz mogą oni w agencjach nieruchomości wykonywać jedynie czynności pomocnicze.

Michał Kosiarski


Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...