Eurostat. Podatki bezpośrednie w Polsce

Udział podatków bezpośrednich w Polsce w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Według najnowszych danych Eurostat opublikowanych przez PAP, podatki bezpośrednie w Polsce stanowiły w 2003 roku 19,7 proc. ogólnego obciążenia podatkowego. To najmniej wśród państw UE. Najwyższy udział podatki bezpośrednie miały w Danii (59,6 proc.). Tymczasem zgodnie z obiegową opinią fiskus sięga do naszych kieszeni bardzo głęboko. Niewiele zmieniło obniżenie w ubiegłym roku stawki CIT do 19 proc. i wprowadzenie możliwości opodatkowania 19-proc. stawką liniową jednoosobowych przedsiębiorców. Eksperci zwracają uwagę, że na postrzeganie wysokości podatków duży wpływ ma PIT, a w tym przypadku fiskus może zabrać podatnikom nawet 40 proc. dochodu.

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy z KPMG, mówi, że w przypadku PIT obciążenia podatkowe w Polsce są znaczne lub podobne do innych krajów UE.

– Problem w tym, że w Polsce 40-proc. podatek płaci się po przekroczeniu 74 tys. zł, a gdzie indziej, gdy zarobi np. ponad 100 tys. euro. To znaczna różnica – mówi.

Dane Eurostat nie dziwią Radka Piwowarskiego z Katedry Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, eksperta podatkowego Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

– W przypadku wynagrodzeń mamy do czynienia z dużymi ciężarami parapodatkowymi. Zatrudnienie pracownika jest drogie z powodu składek społecznych i zdrowotnych, a nie podatków. W efekcie dochody pracowników są niższe – tłumaczy. Przypomina, że na podatki patrzymy przez pryzmat stawek krańcowych, a nie efektywnych. Te w przypadku PIT są dużo niższe od nominalnych. Około 95 proc. podatników w Polsce znajduje się w pierwszym progu podatkowym, a realne opodatkowanie bez składek zdrowotnych wynosi dla tej grupy około 6-7 proc.

– Aby skończyć z fikcją, należałoby zlikwidować wszystkie ulgi i obniżyć stawki nominalne – uważa Radek Piwowarski.

Według Eurostat Polska ma średni udział świadczeń socjalnych w ciężarze podatkowym. W 2003 r. stanowiły one 38,5 proc. obciążeń podatkowych.

Eksperci przypominają także, że Polska ma wysoki udział podatków pośrednich w ogólnych obciążeniach podatkowych. Potwierdzają to wyniki Eurostat: udział VAT i akcyzy w 2003 r. wyniósł 41,8 proc. Wyższy wskaźnik miały Cypr, Węgry i Portugalia.

– Stawka VAT w Polsce jest wyższa od podstawowej stawki w UE – zwraca uwagę Dariusz Malinowski.

Z kolei Radek Piwowarski dodaje, że z powodu wielu zwolnień i stawek preferencyjnych w VAT średnie obciążenie tym podatkiem jest jednak niższe.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...