Odpowiedzialność Skarbu Państwa: szkoda powiązana z decyzją

Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wydanie błędnej decyzji, wtedy gdy szkoda spowodowana została taką decyzją. Oznacza to, że między decyzją a szkodą musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy.
Cezary K. zalegał w 1996 r. z płatnością VAT i podatku akcyzowego. Gdy Urząd Skarbowy w P. to stwierdził, określił decyzją z listopada 1996 r. zaległość składającą się z dwóch części – niezapłaconego podatku i sankcji karnej, która zdecydowanie przewyższała niedopłatę. Cezary K. odwołał się, ale Izba Skarbowa w P. decyzji nie zmieniła. A ponieważ nie zapłacił, pieniądze wyegzekwowano. Równocześnie toczyło się przeciwko niemu postępowanie z tytułu niezapłaconych składek na ZUS i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zakończone wygraną przez ZUS sprawą w sądzie. W kwietniu 1997 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność przepisów o podatku VAT dopuszczających możliwość nakładania dwóch sankcji – administracyjnej i odpowiedzialności skarbowej. TK uznał też wtedy, że odpowiedzialność Skarbu Państwa nie ogranicza się do rzeczywistej szkody, ale obejmuje również utracone korzyści. Po tym wyroku Cezary K. doprowadził do ponownego rozpatrzenia odwołania od decyzji z 1996 r., Izba Skarbowa uchyliła ją w części dotyczącej sankcji, a urząd skarbowy zwrócił ją wraz z odsetkami, w sumie ponad 27 tys. zł. Cezary K. uznał jednak, że nałożenie na niego kar i wyegzekwowanie ich spowodowało kłopoty z ZUS i przegraną sprawę, bowiem nie miał pieniędzy na zapłacenie zaległych składek. Straty swoje obliczył na 144 tys. zł i o taką kwotę wystąpił przeciwko Izbie Skarbowej w P. do sądu. Podstawą jego roszczenia był art. 417 kodeksu cywilnego, mówiący o odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariusza publicznego, czyli urzędnika, który wydał decyzję.
Sąd I instancji oddalił powództwo. Uznał, że powód nie wykazał, by poniósł szkodę wyrządzoną wydaniem decyzji. Cezary K. odwołał się, ale sąd II instancji oddalił jego apelację. W uzasadnieniu stwierdził, że odpowiedzialność organów podatkowych, o której mowa w art. 260 par. 1 Ordynacji podatkowej, musi być oceniana według reguł kodeksu cywilnego. Oznacza to, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą w granicach normalnych następstw zdarzenia. Musi to być szkoda rzeczywista, a takiej powód nie wykazał. Zaległości w składkach ZUS zostały stwierdzone prawomocną decyzją ZUS i zasądzone przez sądy. Nie pozostaje to w żadnym związku z wydaniem decyzji z 1996 r. i nie spowodowało rzeczywistej szkody.
Od wyroku sądu apelacyjnego Cezary K. wniósł kasację, którą jednak Sąd Najwyższy oddalił. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że straty powoda pozostają poza granicami normalnego związku przyczynowego między szkodą a zdarzeniem. Wobec tego dalszych przesłanek odpowiedzialności skarbu państwa nie trzeba już badać. SN zaznaczył przy tym, że nie ulega wątpliwości, iż odpowiedzialność Skarbu Państwa obejmuje także utracone korzyści, ale w tej sprawie nie ma to znaczenia, ponieważ sąd apelacyjny prawidłowo ustalił, że powód nie poniósł szkody.
Sygn. akt II CK 248/04
 


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...