ZUS kontra kobiety w ciąży

Nie jest prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje prawa kobiet w ciąży do pracy na etacie lub podejmowania innej pracy zarobkowej - odpowiada na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS.
Według organu rentowego, decyzje dotyczące wyłączania z ubezpieczeń społecznych są wydawane jedynie wobec osób nieposiadających tytułu do ubezpieczeń. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zawarły pozorne umowy o pracę, których wyłącznym celem (zdaniem ZUS) nie było świadczenie pracy, lecz wyłudzenie świadczeń.

W wyniku kontroli od 1 stycznia 2004 r. do 30 listopada 2004 r. jednostki terenowe ZUS wydały 4223 decyzje wyłączające z obowiązkowych ubezpieczeń. Wśród osób pozbawionych prawa do ubezpieczenia, a tym samym i świadczeń, 1553 sprawy dotyczyły kobiet w ciąży, które podpisały umowę o pracę będąc w ciąży, lub też zaszły w ciążę w krótkim czasie po zawarciu takiej umowy. W tej grupie ubezpieczonych aż 40 proc. kobiet uznało decyzje ZUS za prawidłowe i nie wnosiło odwołania do sądu. Natomiast wśród zakończonych spraw sądowych dotyczących tylko decyzji wydanych w 2004 r., w 38 proc. przypadków sądy zmieniły decyzje na korzyść ubezpieczonych. Sędziowie po analizie przedstawionych dokumentów uznawali bowiem, że kobiety ciężarne, mimo ich przyjęcia do pracy w trakcie ciąży lub też przed zajściem w ciążę, faktycznie wykonywały pracę w ramach stosunku pracy, co oznacza, że istniał obowiązek ubezpieczeń społecznych.

ZUS poinformował RPO, że na skutek wcześniejszych wystąpień Fundacji Rodzić po Ludzku, do organu rentowego w 2003 r. wpłynęło zaledwie 6 konkretnych spraw dotyczących wyłączenia z obowiązku ubezpieczeń społecznych, co powoduje odebranie prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Szczegółowe postępowanie wyjaśniające w tych sprawach wykazało, że przypadki te są przedmiotem postępowania prokuratorskiego albo kobiety przegrały sprawy w sądach pracy.

Zdaniem zarządu bezpodstawne są zarzuty, jakoby ZUS wdrażał postępowanie wobec każdej ciężarnej. Nie jest bowiem celem organu rentowego stworzenie przekonania, że kobiety w ciąży nie są dobrymi pracownikami. Nie ma też żadnych podstaw do tego, aby kobiety obawiały się, że po podjęciu pracy w ciąży zostaną bez środków do życia. Według ZUS prowadzenie kontroli wynika z ustawowego obowiązku zapobiegania wypływowi świadczeń do osób nieuprawnionych. Z tego też powodu organ rentowy nie zaniecha kontroli w przypadkach budzących podejrzenie o próbę wyłudzenia pieniędzy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...