Rada Unii Europejskiej. Polska nie poprze patentów

Rząd Polski oficjalnie zadeklarował, że Polska nie może poprzeć tekstu uzgodnionego 18 maja 2004 r. jako propozycji "dyrektywy w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych przy pomocy komputera". Tym samym Rada Unii Europejskiej nie może formalnie przyjąć tego projektu jako jej wspólnego stanowiska.
Bez poparcia Polski, krajom które forsowały projekt w maju, brakuje teraz 16-tu głosów do osiągnięcia większości kwalifikowanej. Nowy system głosowania wszedł w życie z dniem 1-go listopada.

Po szerokich konsultacjach z organizacjami z branży IT i Urzędem Patentowym RP, Rada Ministrów doszła do wniosku że omawiany projekt dyrektywy nie osiąga stawianych mu celów ograniczenia patentowania oprogramowania i metod biznesowych w Europie. Rząd Polski wyjaśnił, że zdecydowanie popiera jednoznaczne regulacje, ale nie dyrektywę w której program komputerowy może być patentowalny.

Komisja Europejska i różne delegacje rządowe niektórych krajów przekonywały iż ten projekt dyrektywy nie pozwoli na patentowanie oprogramowania. Jednakże, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji 5-go listopada, absolutnie wszyscy, włączając w to reprezentantów Urzędu Patentowego RP, Sun, Novell, Hewlett-Packard i Microsoft, jak i prawnicy patentowi, potwierdzili iż projekt Rady UE czyni każde oprogramowanie patentowalnym.

W zeszłym tygodniu, stały reprezentant Holandii przy UE zadeklarował, że Rada UE, która jest obecnie pod prezydencją Holenderską, będzie starać się przekazać swoje wspólne stanowisko na temat dyrektywy o patentach na oprogramowanie do Parlamentu Europejskiego w połowie grudnia. Tymczasem teraz Rada UE będzie musiała renegocjować projekt zamiast przyjąć już teraz nieważną zgodę polityczną z 18 maja. Uprzednio formalne przyjęcie stanowiska było opóźniane formalnie ze względu na niedobór tłumaczy.

Jan Macek z FFII w Polsce mówi: "Kraje takie jak Luksemburg, Łotwa, Dania, Włochy które wnosiły o zmiany podobne do poprawek Parlamentu Europejskiego, ale zostały odrzucone przez wówczas Irlandzką prezydencję, teraz będą miały szansę zaproponować swoje poprawki ponownie, z poparciem Polski. To pomoże zbliżyć treść dyrektywy do wersji Parlamentu Europejskiego który przyjął stanowisko wyraźnie zabraniające przyznawania patentów na oprogramowanie i metody biznesowe".

Władysław Majewski, prezes Internet Society Polska, podkreślił ekonomiczne i społeczne implikacje patentów na oprogramowanie: "Wątpliwy kompromis który Rada UE osiągnęła w maju był największym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego, i dla wolności komunikacji. Żądania systemu patentowego i departamentów patenowych niektórych wielkich korporacji nie mogą nigdy przesłonić interesów gospodarki i społeczeństwa w całości".

Zgoda polityczna Rady UE była pod silną krytyką od momentu kiedy została ogłoszona 18 maja. Politycy z przeróżnych części demokratycznego spektrum, małe i średnie przedsiębiorstwa, programiści i ekonomiści apelowali do Rady UE aby renegocjowała swoje stanowisko. Deutsche Bank Research i PriceWaterhouseCoopers wprost ostrzegały o negatywnych konsekwencjach dla europejskich przedsiębiorstw z branży IT, dla innowacyjności, i dla możliwości osiągnięcia przez UE celów przedstawionych w Agendzie Lizbońskiej. 1-go lipca parlament Holenderski uchwalił rezolucję żądającą od swojego rządu zmiany stanowiska Holandii z poparcia na wstrzymanie się od głosu. 21-go października wszystkie cztery grupy polityczne w parlamencie niemieckim wypowiedziały się przeciwko patentom na oprogramowanie i omawianemu projektowi dyrektywy, i przyjęły rezolucje tego żądające.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...