Zakazane klauzule w umowach

Przedsiębiorca nie powinien zatrzymywać kwoty, jaką klient wpłaca z tytułu rezerwacji mieszkania, jeśli konsument rezygnuje z zakupu lokalu, a umowa przedwstępna nie dojdzie do skutku - orzekł sąd.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienie w stosowanej przez krakowskie przedsiębiorstwo wielobranżowe „Umowie rezerwacji”. Spółka, zajmująca się sprzedażą lokali mieszkalnych i użytkowych, pobierała 5000 zł od klientów, którzy chcieli zarezerwować mieszkanie. Zastrzegła jednak, że w razie rezygnacji z kupna, w wyniku której nie dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej, kwota ta przepada. Kupujący mógł liczyć na zwrot pieniędzy tylko wówczas, gdy znalazł osobę, która wstąpi na jego miejsce.

Prezes UOKiK zwrócił się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie stosowanej przez przedsiębiorcę klauzuli umownej za sprzeczną z prawem. Stwierdził, że taki zapis jest sprzeczny nie tylko z obowiązującymi przepisami, ale także dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumentów. Urząd argumentował, że stosowane przez spółkę postanowienie wprowadza oczywistą nierówność – obowiązkiem zapłaty sumy pieniężnej obciążony jest tylko konsument. Jeśli natomiast od umowy odstępuje przedsiębiorca, nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych, a wyłącznie zwraca konsumentowi wpłacone przez niego pieniądze. Tak więc całe ryzyko gospodarcze przerzucone zostało na klienta, który ponosi koszty, nawet jeśli nie otrzymuje nic w zamian.

Urząd uznał, że na etapie podpisywania umowy rezerwacji, klient nie powinien być obciążany aż tak wysoką opłatą. Strony nie podejmują bowiem jeszcze wiążących zobowiązań finansowych ani nie określają wzajemnych praw i obowiązków (następuje to dopiero w umowie przedwstępnej). Zdaniem UOKiK spółka nadużyła wobec klienta swojej przewagi kontraktowej.

Sąd podzielił argumentację Urzędu – uznał, że zakwestionowane postanowienie jest sprzeczne z prawem i zakazał jego stosowania.

Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt XVII Amc 87/03
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...