Długi rynków wschodzących

Zadłużenie rządów i firm na rynkach wschodzących już przekroczyło rekordowy poziom z ubiegłego roku.
Wobec niskich zysków, osiąganych z papierów dłużnych w ustabilizowanych gospodarkach, inwestorzy sięgają po oferty kuszące wysokimi zwrotami kapitału, lecz niosące ze sobą spore ryzyko. Chociaż do końca roku pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, emisja papierów dłużnych na rynkach wschodzących gospodarek osiągnęła już wartość 331,4 miliarda dolarów, wyprzedzając znacznie zeszłoroczną kwotę 320,2 mld dol. – pisze brytyjski dziennik „Financial Times” powołując się na dane ze specjalistycznej firmy Dealogic.

Wartość tegorocznych emisji jest także wyższa od długów zaciąganych w okresie poprzedzającym eksplozję kryzysów finansowych w Azji i Rosji z 1997 i 1998 r.
Analitycy wskazują wprawdzie, że jakość kredytów na rynkach wschodzących uległa drastycznej poprawie od czasu, gdy Rosja ogłosiła swoją niewypłacalność, jednak w przypadku szczególnie rentownych emisji trzeba mówić o utrzymywaniu się wysokiego ryzyka. Po stronie pozytywów podkreśla się, że w krajach tych nastąpiło wyraźne zmniejszenie deficytów budżetowych oraz deficytów na rachunkach bieżących.

Ale nie można zapominać o zagrożeniu, jakie dla wspomnianych gospodarek niosą rekordowe ceny ropy naftowej oraz jakiekolwiek spowolnienie tempa rozwoju światowej gospodarki. Jonathan Bayliss z amerykańskiego banku JP Morgan uważa np., że największe obawy budzi ryzyko wystąpienia recesji w USA. Wtedy szczególnie byłyby zagrożone kredyty o wysokiej rentowności, mocno uzależnione od cen surowców na światowych rynkach.

Obecnie niskie stopy zwrotu za obligacje i papiery skarbowe w USA, Europie i Japonii skłaniają inwestorów do szukania alternatywnych źródeł zarobków, co równocześnie obniża jednak rentowność na rynku papierów dłużnych wschodzących gospodarek, do których powszechnie zalicza się także Polskę.

Wiceprezes największego banku świata Citigroup William Rhodes wskazywał ostatnio na doskonałe tempo wzrostu gospodarczego na wschodzących rynkach. Według prognoz MFW w 2004 r. wyniesie ono średnio 6,2 proc. PKB. Ale zarazem i on wezwał do ostrożnego podejmowania decyzji przez inwestorów, zwłaszcza w dobie, gdy gospodarka światowa wkracza w fazę gorszej płynności finansowej.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...