Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Ewidencja miesięcznego dochodu ze sprzedaży / shutterstock
Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży jest nowym obowiązkiem placówek, korzystających z wyłączeń spod zakazu handlu. Kogo dotyczy i jak ją prowadzić?

Handel w niedzielę – nowe przepisy od 1 lutego 2022 r.

1 lutego 2022 r. weszły w życie przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedzielę. Nowelizacja ma na celu m.in. wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania włączeń ustawowych, które pozwalają na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta.

Nowe przepisy wprowadzają określenie przeważającej działalności”. Oznacza ona rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Obowiązek prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży

Placówki handlowe korzystające z wyłączeń w stosowaniu zakazu zostały jednocześnie zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Chodzi tu o podmioty, które korzystają z włączeń:

  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami;
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
  • w placówkach pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych,
  • w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
  • w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna;
  • na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, których przeważająca działalność polega na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi.

Ewidencja powinna być prowadzona z podziałem na przychód z takiej działalności oraz przychód z pozostałej działalności.

Ważne! W toku postępowania kontrolnego inspektor pracy ma prawo żądania przedłożenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Kary

Podmiot, który wbrew nowemu obowiązkowi nie prowadzi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo tę ewidencję prowadzi w sposób niezgodny z przepisami podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży - rozporządzenie

Sposób prowadzenia ewidencji, wzór i szczegółową treść wpisów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Rozporządzenie obowiązuje od 1 lutego 2022 r.

Definicja przeważającej działalności

W rozporządzeniu znalazła się m.in. definicja przeważającej działalności, która jest tożsama z definicją ustawową. Sprzedaż detaliczna została zaś zdefiniowana jako sprzedaż detaliczna w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej.

Wpisy w ewidencji – jak i kiedy?

Zgodnie nowym rozporządzeniem wpisów w ewidencji dokonuje się w sposób odzwierciedlający stan rzeczywisty i umożliwiający identyfikację osób dokonujących tych wpisów, w porządku chronologicznym, nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Ważne! Ewidencja jest prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.

Ewidencja w postaci papierowej

W tym przypadku rozporządzenie wymaga, by ewidencja była zbroszurowana i miała kolejno ponumerowane karty. Jak wskazano w rozporządzeniu, wpisów dokonuje się w sposób trwały i wyraźny. Co w przypadku korekty? Otóż należy dokonać jej tak, aby pierwotna treść pozostała czytelna. Ponadto wskazuje się datę dokonania korekty.

Ewidencja w postaci elektronicznej

Jak stanowi § 5 rozporządzenia ewidencja w postaci elektronicznej jest:

  • prowadzona w sposób umożliwiający wgląd w treść wpisów oraz jej wydruk wraz z korektami oraz datami ich dokonania;
  • przechowywana na informatycznym nośniku danych, w sposób zapewniający ochronę wpisów przed zniszczeniem, zniekształceniem i utratą.

Wpisy w ewidencji

W ewidencji wpisuje się:

  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) przedsiębiorcy;
  • imię, nazwisko albo nazwę pełną przedsiębiorcy;
  • adres placówki handlowej;
  • przeważającą działalność, ze wskazaniem kodu PKD;
  • okres, za który są dokonywane wpisy (rok i miesiąc);
  • liczbę porządkową wpisu;
  • datę albo okres uzyskania przychodu;
  • numer dokumentu będącego podstawą wpisu;
  • przychód z przeważającej działalności;
  • przychód ze sprzedaży detalicznej z pozostałej działalności;
  • przychody ogółem;
  • stosunek procentowy przychodu z przeważającej działalności do przychodów ogółem;
  • imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu i datę dokonania wpisu.

Wpisów należy dokonywać na podstawie wartości sprzedaży:
1) zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie:

  • danych wynikających z raportów fiskalnych dobowych lub miesięcznych, skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodów ze sprzedaży, w tym korekty wynikającej ze zwrotów i uznanych reklamacji ujętych w odrębnej ewidencji, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 7a pkt 1, art. 111b ust. 3 pkt 2 i art. 145a ust. 15 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, albo
  • wystawionego na koniec dnia lub miesiąca dowodu wewnętrznego;

2) niezaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, w przypadku zwolnienia określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 8 i art. 145a ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) na podstawie

  • faktur, faktur VAT RR, rachunków oraz dokumentów celnych, zwanych dalej „fakturami”, wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, albo
  • dziennego zestawienia faktur, albo
  • wystawionego na koniec dnia lub miesiąca dowodu wewnętrznego.

Dzienne zestawienie faktur

Zgodnie z rozporządzeniem dzienne zestawienie faktur zawiera co najmniej:

  • datę sporządzenia zestawienia;
  • numer zestawienia;
  • datę wystawienia faktury objętej zestawieniem i jej numer;
  • wysokość przychodu wynikającą z faktur objętych zestawieniem, z wyszczególnieniem przychodu z przeważającej działalności oraz przychodu ze sprzedaży detalicznej z pozostałej działalności.

Dowód wewnętrzny

Dowód wewnętrzny zawiera co najmniej:

  • datę wystawienia dowodu;
  • numer dowodu;
  • wysokość przychodu, z wyszczególnieniem przychodu z przeważającej działalności oraz przychodu ze sprzedaży detalicznej z pozostałej działalności.

Ewidencja miesięcznego dochodu ze sprzedaży - wzór

W załączniku do rozporządzenia określono wzór ewidencji >>>

INFOR

INFOR

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 936; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1891)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży (Dz. U. z 2022 r., poz. 229)

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...