Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej / Shutterstock

Czy można pozbyć się wspólnika w sp. z o.o. bez wytaczania powództwa przed sądem? Okazuje się, że wspólnicy mogą już w umowie uregulować procedurę, która na to pozwoli.

Co reguluje umowa?

Umowa sp. z o.o., tak jak każda umowa, opiera się na przewidywaniu tego, co może się wydarzyć i regulowania konsekwencji takich zdarzeń. Jeżeli wspólnicy popadną w konflikt i będą chcieli wykluczyć jednego z nich ze spółki, a umowa nie będzie regulować tej sytuacji, to jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie rozwiązanie sporu na drodze sądowej. 

Z drugiej strony, jeżeli jeden ze wspólników będzie chciał zrezygnować z udziału w spółce, ale w taki sposób, aby było to neutralne podatkowo, to podstawa również musi znaleźć się w umowie spółki.

Środkiem do obu, wymienionych przeze mnie, celów jest umorzenie udziałów. Wykluczenie wspólnika ze spółki może nastąpić przy pomocy umorzenia przymusowego albo tzw. umorzenia automatycznego. Natomiast, sposobem na rezygnację z uczestnictwa w spółce bez zapłaty podatku dochodowego jest nieodpłatne umorzenie dobrowolne. Jednak każdy z tych sposobów musi znaleźć swoją podstawę w umowie spółki.

Umorzenie dobrowolne

Jeżeli umowa spółki zezwala na dobrowolne umorzenie udziałów, to dodatkowo wspólnik, którego udziały mają być umorzone – jak sama nazwa wskazuje – musi wyrazić zgodę na takie umorzenie. 

Uprzednio jednak zgromadzenie wspólników musi podjąć uchwałę, w której zgodzi się na nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia.

Ostatnim etapem jest zawarcie umowy pomiędzy spółką a wspólnikiem, którego udziały są umarzane. 

Gdyby zarząd w imieniu spółki nabył udziały celem umorzenia nie mając za podstawę stosownej uchwały zgromadzenia wspólników, to członkowie zarządu naraziliby się na odpowiedzialność karną.

Należy także zdecydować, czy umorzenie udziałów ma być odpłatne czy jednak ma nastąpić bez zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie zostanie wypłacone, to należy z kolei zdecydować, czy wypłata nastąpi z czystego zysku czy poprzez obniżenie kapitału zakładowego. 

Umorzenie przymusowe 

Umorzenie przymusowe jest możliwe jeżeli umowa spółki przewiduje szczegółowo procedurę takiego umorzenia udziałów. 

Umorzenie przymusowe może mieć charakter sankcyjny, a zatem skutkować zawinionym postępowaniem wspólnika (np. podjęciem działalności konkurencyjnej), ale może być także przewidziane na wypadek wystąpienia innych niezawinionych przez wspólnika przyczyn (np. w związku ze śmiercią wspólnika). 

Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy wspólnikami na etapie tworzenia umowy spółki albo podczas dokonywania jej zmiany. 

W tym przypadku również konieczna jest uchwała wspólników w celu dokonania umorzenia udziałów, jak również podjęcie decyzji w zakresie odpłatności umorzenia. 

W praktyce trudno sobie wyobrazić jednak sytuację, aby wspólnik, którego udziały mają zostać umorzone w trybie przymusowym, zgodził się na jego nieodpłatność. 

W tym przypadku umorzenie następuje w chwili podjęcia uchwały, dlatego nie jest konieczne zawieranie odrębnej umowy. 

Umorzenie automatyczne

Aby umorzenie automatyczne było w ogóle możliwe umowa spółki musi ściśle określać zdarzenie, które będzie  powodowało umorzenie udziałów w tym trybie. 

Dlaczego? 

Wynika to z tego, że zdarzenie to jest podstawą umorzenia udziałów i żadna uchwała wspólników w tym przypadku nie jest konieczna. 

Może to być przykładowo osiągnięcie przez jednego ze wspólników określonego udziału w kapitale zakładowym spółki.

 Jeżeli finansowanie umorzenia nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego (a nie z czystego zysku) to w tym przypadku zarząd (a nie zgromadzenie wspólników) podejmuje stosowną uchwałę. 

Nieprawidłowe umorzenie udziałów 

Umorzenie udziału powoduje wygaśnięcie wszystkich praw i obowiązków wynikających z umorzonego udziału.

 Po umorzeniu, zarząd dokonuje odpowiedniego wpisu do księgi udziałów i oczywiście składa aktualną listę wspólników do KRS. 

Należy szczególnie pamiętać, że wadliwe postanowienia umowny spółki nie będą mogły stanowić skutecznej podstawy do dokonania umorzenia udziałów. 

Umorzenie dokonane na podstawie takich wadliwych postanowień będzie nieważne, czyli skład wspólników nie ulegnie zmianie.

Dlatego zachęcam do kontaktu, przeanalizuję dokumenty eliminując zbędne ryzyko!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact 

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 16 grudnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Moja firma
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

pokaż więcej
Proszę czekać...